Ploaie de goluri şi dublă victorie pentru “U” înaintea reluării campionatului

Ploaie de goluri şi dublă victorie pentru “U” înaintea reluării campionatului

15 feb. 2020 14:00:00
Echipa noastră a încheiat seria meciurilor-test din această iarnă cu două succese. Dacă în prima partidă “studenţii” s-au impus cu 3-2 în faţa Metalurgistului Cugir, aceştia au făcut spectacol în cel de-al doilea duel al zilei, contra Victoriei Cluj, de care au trecut cu 8-0. Ultimele partide de verificare înaintea reluării ligii secunde s-au disputat sâmbătă, pe terenul sintetic din Parcul Sportiv “Iuliu Haţieganu”. Împotriva formaţiei din Cugir, antrenorul Adrian Falub a aliniat un prim “11” apropiat de cel pe care va miza şi în campionat, iar după ce Goga a luat la ţintă bara (4), Gavra a deschis scorul din apropiere, după o incursiune în banda stângă a lui Mailat. (17). Mureşan a trecut pe lângă 2-0 (30), însă, în ciuda startului lansat al Universităţii, cei care au marcat au fost oaspeţii, prin Dohotariu, la capătul unui corner (33). La 1-1, a urmat un asalt la poarta Cugirului, cu Dican lovind şi el bara, în timp ce Barbu, Telcean şi Goga nu au reuşit să o readucă pe “U” în avantaj până la pauză. Cu toate acestea, datele problemei s-au schimbat în debutul reprizei a doua. Barbu a transformat cu siguranţă o lovitură de pedeapsă şi a dus scorul la 2-1 (50), iar Mailat a majorat diferenţa, cu un şut simplu, din careu (64). Un minut mai târziu, tot el avea să bifeze “dubla”, dar, de această dată, reuşita sa a fost anulată din cauza unui ofsaid. Oaspeţii aveau să înscrie din nou, prin Dicu, acesta stabilind, de altfel, rezultatul final. Falub a schimbat liniile pentru meciul cu Victoria Cluj, iar “Şepcile roşii” şi-au făcut misiunea uşoară încă din primul sfert de oră, prin reuşitele semnate de Coman (5), Mihalcea (7, penalty), Crăciun (9) şi Pîrvulescu (15), ultimul cu o super-execuţie. Alte patru goluri au venit după pauză, când au debutat în tricoul alb-negru nou-sosiţii Răzvan Horj şi Nicholas Tudor, ambii cu evoluţii precise în întâlnirea de sâmbătă. S-a terminat 8-0 pentru ai noştri, lista marcatorilor fiind completată de Văsălie (47), Florescu (52) respectiv Coman (61, 78). Vineri, 21 februarie, de la ora 20:00, Universitatea va primi vizita celor de la FC Argeş, în primul meci oficial după o pauză de două luni şi jumătate.   “U” (vs. Metalurgistul Cugir): Gorcea – Inacio, Telcean, Mureşan, Neciu – Barbu, Dican – Ştefănescu, Goga, Mailat – Gavra “U” (vs. Victoria Cluj): Dur-Bozoancă – Ilieș, Crăciun, Florescu, Taub – Văsălie, Penescu – Pop, Mihalcea, Pîrvulescu – Coman. Au mai jucat: Horj, Tudor.             |full_html|Echipa noastră a încheiat seria meciurilor-test din această iarnă cu două succese. Dacă în prima partidă “studenţii” s-au impus cu 3-2 în faţa Metalurgistului Cugir, aceştia au făcut spectacol în cel de-al doilea duel al zilei, contra Victoriei Cluj, de care au trecut cu 8-0. Ultimele partide de verificare înaintea reluării ligii secunde s-au disputat sâmbătă, pe terenul sintetic din Parcul Sportiv “Iuliu Haţieganu”. Împotriva formaţiei din Cugir, antrenorul Adrian Falub a aliniat un prim “11” apropiat de cel pe care va miza şi în campionat, iar după ce Goga a luat la ţintă bara (4), Gavra a deschis scorul din apropiere, după o incursiune în banda stângă a lui Mailat. (17). Mureşan a trecut pe lângă 2-0 (30), însă, în ciuda startului lansat al Universităţii, cei care au marcat au fost oaspeţii, prin Dohotariu, la capătul unui corner (33). La 1-1, a urmat un asalt la poarta Cugirului, cu Dican lovind şi el bara, în timp ce Barbu, Telcean şi Goga nu au reuşit să o readucă pe “U” în avantaj până la pauză. Cu toate acestea, datele problemei s-au schimbat în debutul reprizei a doua. Barbu a transformat cu siguranţă o lovitură de pedeapsă şi a dus scorul la 2-1 (50), iar Mailat a majorat diferenţa, cu un şut simplu, din careu (64). Un minut mai târziu, tot el avea să bifeze “dubla”, dar, de această dată, reuşita sa a fost anulată din cauza unui ofsaid. Oaspeţii aveau să înscrie din nou, prin Dicu, acesta stabilind, de altfel, rezultatul final. Falub a schimbat liniile pentru meciul cu Victoria Cluj, iar “Şepcile roşii” şi-au făcut misiunea uşoară încă din primul sfert de oră, prin reuşitele semnate de Coman (5), Mihalcea (7, penalty), Crăciun (9) şi Pîrvulescu (15), ultimul cu o super-execuţie. Alte patru goluri au venit după pauză, când au debutat în tricoul alb-negru nou-sosiţii Răzvan Horj şi Nicholas Tudor, ambii cu evoluţii precise în întâlnirea de sâmbătă. S-a terminat 8-0 pentru ai noştri, lista marcatorilor fiind completată de Văsălie (47), Florescu (52) respectiv Coman (61, 78). Vineri, 21 februarie, de la ora 20:00, Universitatea va primi vizita celor de la FC Argeş, în primul meci oficial după o pauză de două luni şi jumătate.   “U” (vs. Metalurgistul Cugir): Gorcea – Inacio, Telcean, Mureşan, Neciu – Barbu, Dican – Ştefănescu, Goga, Mailat – Gavra “U” (vs. Victoria Cluj): Dur-Bozoancă – Ilieș, Crăciun, Florescu, Taub – Văsălie, Penescu – Pop, Mihalcea, Pîrvulescu – Coman. Au mai jucat: Horj, Tudor.            
Postat în Stiri De:
Blugento Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii