Prelungim seria rezultatelor bune la revenirea pe Cluj Arena. ”U” - Hermannstadt: 1-0

8 oct. 2022 19:20:42

Revenirea pe Cluj Arena a fost una de succes pentru „studenți”, care și-au luat revanșa cu această ocazie împotriva celor de la FC Hermannstadt. Unicul gol al partidei a venit în repriza secundă, atunci când ”U” evolua în 10 oameni.

Deși am fost echipa mai activă în primele minute ale meciului cu Hermannstadt, încercând să impunem ritmul și să controlăm posesia, nu ne-am putut apropia în mod periculos de poarta adversă. Prima noastră ocazie notabilă a venit abia în minutul 36, când Alex Chipciu a trimis cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

O primă schimbare s-a produs în minutul 41, când Thiam i-a luat locul lui Vlădoiu, acesta din urmă nefiind la capacitate maximă pentru duelul cu Hermannstadt. ”U” a încheiat prima repriză cu trei cartonașe galbene încasate (Romario Pires, Lorand Fulop și Adrian Bălăn), iar la vestiare s-a intrat cu 0-0.

La reluare Fulop a semnat prima oportunitate de gol când a reluat o centrare din partea dreaptă, însă mingea s-a dus mult pe lângă poarta adversarilor (min. 52). Cinci minute mai târziu Ioan Filip a devenit următorul avertizat din tabăra noastră.

Haită și-a trecut și el numele pe lista celor care au avut ocazii, în minutul 58 reușind un șut periculos care nu și-a atins ținta. Aceasta avea să fie ultima acțiune notabilă pentru jucătorul nostru, în locul său fiind introdus Ovidiu Horșia în minutul 60.

”U” a rămas în inferioritate numerică cu mai puțin de jumătate de oră până la finalul întâlnirii, când Horșia a primit roșu direct (min. 62). Denis Ispas trecea și el pe lista avertizaților în minutul 75, iar un minut mai târziu Eugen Neagoe a decis să îi schimbe pe Bălăn și Romario Pires cu Bic și Purece.

Golul avea să vină în minutul 83, atunci când Marius Briceag a înscris cu o lovitură de cap din câțiva metri, Muțiu fiind învins cu această ocazie și ”U” era în avantaj pentru prima dată pe Cluj Arena după revenirea în primul eșalon.

Minutele de final au adus o posesie mult mai bună pentru oaspeți, dar am putut să ne apărăm avantajul minim, ultimele evenimente notabile fiind câte un galben pentru Bic și Chipciu.

”U” a câștigat cu 1-0 și urcă momentan pe locul 12, cu 14 puncte acumulate după 13 jocuri. Următoarea etapă ne găsește în deplasare, la Farul Constanța, pe 15 octombrie începând cu ora 18:00.

FC Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 1-0 (0-0)

Echipa de start: Iliev – Chipciu, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Filip, Romario Pires (Purece, din min. 76), Haită (Horșia, din min. 60) – Vlădoiu (Thiam, din min. 41), Bălan (Bic, din min. 76), Fulop.

Rezerve neutilizate: Gorcea – Hofman, Pițian, Remacle, Simion.

Antrenor: Eugen Neagoe