Primul meci în Cipru, prima victorie. “U” - Futbola Klubs RFS 4-2

29 ian. 2020 14:00:00
“Studenții” au început seria partidelor amicale programate în cantonamentul din Cipru cu un succes în fața ocupantei poziției secunde în prima ligă letonă, Futbola Klubs RFS. La fel cum s-a întâmplat în ultima întâlnire disputată la Cluj-Napoca (5-0 cu Avântul Reghin), managerul sportiv Adrian Falub a mers pe mâna formației de bază, iar “Șepcile roșii” au avut la discreție prima repriză, una decisă de “dubla” lui Goga (24, 45). Deși a ieșit de la cabine într-o formulă schimbată aproape în totalitate, “U” a rămas periculoasă și a majorat diferența, de această dată prin celălalt atacant al ei, Marius Coman (52). Letonii au revenit repede în meci, după ce au trasformat un penalty (57), Barbu a fost aproape să facă 4-1, dar a luat la țintă bara (59), iar RFS s-a apropiat la numai un gol în minutul 70.  Pe final, Alex Pop s-a dovedit inspirat în fața porții și a adus prima victorie a “alb-negrilor” în stagiul de pregătire din Cipru. Băieții noștri vor juca următorul meci-test duminică, 2 februarie, la ora 11:30, împotriva formației Ararat Armenia. “U”: Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Barbu, Dican – Penescu, Goga, Pop – Gavra Au mai intrat: Gorcea, Crăciun, Takacs, Taub, Mihalcea, Văsălie, Pîrvulescu, Coman, Pașcalău. Menajați: Florescu, Mailat, Ștefănescu     |full_html|“Studenții” au început seria partidelor amicale programate în cantonamentul din Cipru cu un succes în fața ocupantei poziției secunde în prima ligă letonă, Futbola Klubs RFS. La fel cum s-a întâmplat în ultima întâlnire disputată la Cluj-Napoca (5-0 cu Avântul Reghin), managerul sportiv Adrian Falub a mers pe mâna formației de bază, iar “Șepcile roșii” au avut la discreție prima repriză, una decisă de “dubla” lui Goga (24, 45). Deși a ieșit de la cabine într-o formulă schimbată aproape în totalitate, “U” a rămas periculoasă și a majorat diferența, de această dată prin celălalt atacant al ei, Marius Coman (52). Letonii au revenit repede în meci, după ce au trasformat un penalty (57), Barbu a fost aproape să facă 4-1, dar a luat la țintă bara (59), iar RFS s-a apropiat la numai un gol în minutul 70.  Pe final, Alex Pop s-a dovedit inspirat în fața porții și a adus prima victorie a “alb-negrilor” în stagiul de pregătire din Cipru. Băieții noștri vor juca următorul meci-test duminică, 2 februarie, la ora 11:30, împotriva formației Ararat Armenia. “U”: Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Barbu, Dican – Penescu, Goga, Pop – Gavra Au mai intrat: Gorcea, Crăciun, Takacs, Taub, Mihalcea, Văsălie, Pîrvulescu, Coman, Pașcalău. Menajați: Florescu, Mailat, Ștefănescu