Primul pas greșit în perioada de pregătire

5 feb. 2022 21:23:38

„Studenții” au început seria meciurilor de pregătire din Antalya cu un joc împotriva celor de la Korona Kielce. Polonezii s-au impus cu 6-0 la finalul celor 90 de minute.

Erik Lincar a început partida cu următoarea formație: Gorcea – Alarcon, Ispas, Ilie, Mitrea – Balgiu, Ribeiro – Hofman, Haită, Tescan – Boiciuc.

Prima ocazie a venit în minutul 3, când Haită a recuperat o minge la 20 de metri, însă pasa pentru Ribeiro a fost interceptată de un fondaș advers. „Studenții” au continuat în atac, iar în minutul 15, Tescan a fost aproape să înscrie cu o finalizare din stânga porții, însă șutul puternic a trecut pe lângă bara din dreapta.

Cei de la Korona Kielce au deschis scorul în minutul 30. La o centrare dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, Szymusik s-a înălțat și a trimis mingea în poartă cu capul pe ieșirea lui Gorcea. Polonezii au marcat, din nou, în minutul 32 cu un șut de la 20 de metri, deviat nefericit de Ilie. Au urmat încă două goluri în următoarele 10 minute, golul trei fiind înscris de la 11 metri.

După pauză, Erik Lincar a păstrat o parte din garnitură pe teren, repriza începând cu următorii jucători: Păun – Romeo, Gugu, Vomir, Mitrea – Pires, Balgiu – Tescan, Ribeiro, N. Pîrvulescu – Hofman.

Hofman a avut o șansă la poarta echipei poloneze, șutul său fiind respins din fața portarului de un fundaș. Oaspeții au majorat diferența de la 11 metri, ultimul gol venind în urma unui corner în minutul 57. Până la final au mai evoluat: Iustin Neacșu, Marius Ciobanu și Vlad Moraru.