Primul pas greșit în perioada de pregătire. ”U” – Rapid: 0-1

Primul pas greșit în perioada de pregătire. ”U” – Rapid: 0-1

27 ian. 2021 17:43:28

„Studenții” au avut parte de un nou test în cantonamentul de iarnă. Echipa noastră și-a măsurat forțele cu Rapid, o contracandidată la pozițiile de play-off. Giuleștenii s-au impus cu 1-0 la finalul celor 90 de minute.

Costel Enache a trimis următoarea echipă în teren: Vâtcă, Telcean, Luchin, Sburlea, Taub, Acka, Dican, Meșter, Ribeiro, Golan, Chacana.

Pe un teren dificil și pe o ninsoare abundentă, cele două formații au început fără ocazii de poartă, jocul fiind unul concentrat în zona mediană și cu încercări de construcție oprite încă din faza incipientă. „Studenții” au preluat inițiativa, iar ocaziile la poarta lui Drăghia nu au întârziat să apară. Chacana a scăpat pe contraatac singur cu portarul „alb-vișiniilor” însă execuția acestuia nu a fost suficientă pentru a deschide scorul. ”U” a continuat cu un ritm de joc foarte bun. La una dintre acțiuni, Idan Golan a reluat cu capul, însă Drăghia s-a opus și a scos mingea de pe linia porții. Până la pauză, același Idan Golan a mai avut o șansă notabilă la poarta Rapidului.

A doua repriză a început cu o garnitură complet schimbată: Muțiu, Rus, Tamaș, Răuță, Berci, Ilieș, Negrean, Filip, Ștefănescu, Pop, Pîrvulescu.

Giuleștenii au preluat inițiativa la întoarcerea de la cabine și au profitat de perioada bună din primele minute ale celei de-a doua părți. În minutul 51, Octavian Ursu l-a învins pe Muțiu cu o acțiune din partea stângă. În echipa noastră, Gabi Tamaș a suferit o accidentare în urma unui contact cu un adversar, locul său fiind luat de Dican. La câteva minute, ”U” a mai pierdut un jucător. Berci a fost înlocuit de Moraru, după ce a acuzat probleme la genunchi.

În ciuda celor două modificări forțate, alb-negrii și-au recăpătat ritmul de joc și au forțat egalarea. Negrean a avut cea mai mare ocazie a reprizei secunde. Șutul acestuia a lovit bara. De partea cealaltă, poarta lui Muțiu a fost amenințată încă o dată la una din fazele de atac ale bucureștenilor. Până la final, Pop, Ștefănescu și Pîrvulescu au trecut pe lângă gol.

Program de pregătire:

  • Unirea Ungheni (Liga 3, seria 9, locul 4): 5-0;
  • CS Tunari (Liga 3, seria 4, locul 5): 5-0;
  • FC Voluntari II (Liga 3, seria 4, locul 7): 4-1;
  • FC Rapid București (Liga 2, locul 3): 0-1;
  • CSA Steaua București (Liga 3, seria 4, locul 1): 28 ianuarie;
  • SCM Zalău (Liga 3, seria 10, locul 1): 3 februarie;
  • Unirea Dej (Liga 3, seria 9, locul 1): 13 februarie.

Prima partidă oficială a anului pentru echipa noastră va fi duelul din optimile Cupei României cu UTA Arad, care se va disputa pe 10 februarie. ”U” va juca în campionat pe terenul celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu în perioada 19-22 februarie.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii