Primul pas greşit din Liga 2. Chindia – “U” 2-1

14 aug. 2018 15:00:00
Golul lui Florescu nu a fost de ajuns la Târgovişte, unde “studenţii” au suferit, luni, prima înfrângere a sezonului. Formaţia care în stagiunea trecută a jucat barajul de promovare în Liga 1 a pus-o serios în dificultate pe Universitatea, elevii lui Adrian Falub fiind conduşi încă din minutul 17, după ce Takacs, într-un duel cu Cherchez, a provocat un penalty. Căpitanul Chindiei a pus mingea la punctul cu var, Dur-Bozoancă a ghicit colţul, însă scorul a devenit 1-0. De altfel, portarul sosit în această vară de la ASU Politehnica Timişoara a fost omul primei reprize pentru “U”, după ce a intervenit spectaculos atât în faţa aceluiaşi Cherchez (24), cât şi la şutul lui Neguţ (28) şi la devierea neinspirată a lui Kosnic (37). Chiar şi aşa, jucătorul nostru a rămas fără replică, înaintea pauzei, când Liviu Mihai s-a înălţat şi a plasat balonul în vinclu, în urma unei lovituri libere din banda dreaptă (41). Gazdele au făcut un previzibil pas înapoi în partea a doua, aşa că “studenţii” au fost prezenţi mai des în jumătatea adversă, au avut posesia, au căutat soluţii, dar nu au reuşit să revină în meci. Mai mult, pe contraatac, scorul putea să devină 3-0, însă Mihaiu l-a luat la ţintă pe Dur-Bozoancă (61). Speranţele  “alb-negrilor” au renăscut abia după henţul în careu comis de Novac, la o centrare a lui Greu şi penalty-ul transformat de Florescu (67), dar, paradoxal, finalul nu a adus vreo schimbare de atitudine în jocul “Şepcilor roşii” şi s-a terminat 2-1.  “U” Cluj a coborât, astfel, pe locul 10, cu 3 puncte după două meciuri. Antrenorul echipei noastre a început partida în următoarea formulă: Dur-Bozoancă – Takacs, Abrudan, Kosnic (64, Cordoş), Manu – Dumitrescu (61, Hordouan), Giurgiu, Florescu – Ursu (Greu), Coman, Gavra  Duminică, la ora 15:00, pe Cluj Arena vine liderul provizoriu al seriei, ACS Energeticianul.