Punem Şapca pe Cupă!

Punem Şapca pe Cupă!

30 oct. 2018 14:00:00
Universitatea Cluj s-a calificat pentru a două oară consecutiv şi pentru a 39-a oară în istorie în "optimile" Cupei României, acolo unde va da piept cu Astra Giurgiu, miercuri, de la ora 19:00, pe Cluj Arena. Formaţia noastră speră să-şi păstreze invincibilitatea pe teren propriu şi după partida cu echipa lui Gigi Mulţescu. Cupa României este, fără îndoială, competiţia preferată a Universităţii. De-a lungul istoriei, "studenţii" au reuşit să câştige o dată trofeul, ajungând de alte patru ori în finală. Ultima dată s-a întâmplat în urmă cu trei ani, atunci când "U" pierdea cu scorul de 3-0 în faţa Stelei, pe Arena Naţională. Nici în precedentul sezon, Universitatea nu a neglijat competiţia KO. Deşi a început încă din primul tur, "U" a reuşit să ajungă până în faza optimilor de finală, acolo unde a întâlnit pe Dinamo Bucureşti. A fost 1-1 în timpul regulamentar, cu penalty ratat de clujeni, iar partida a ajuns la lovituri de la 11 metri, acolo unde "câinii" au reuşit să se impună.  Echipa noastră abordează întâlnirea din Cupa României cu un moral bun, fiind neînvinsă în campionat de şapte meciuri şi având în spate un 4-0 obţinut în precedenta etapă din Liga a II-a, contra celor de la ACS Poli Timişoara, pe Cluj Arena. "Am confundat Liga a 2-a cu Liga a 3-a, unde am defilat. Ne-a luat valul puţin, iar până când ne-am trezit fiecare echipă avea şaşe-şapte contraatacuri, primeam gol şi ne era dificil să revenim în joc. Acum, s-a văzut că băieţii au avut o atitudine corespunzătoare, detaliu pe care am şi mizat. Meciul nu a fost simplu, chiar dacă am întâlnit o echipă destul de tânără, cu potenţial", a spus antrenorul Mircea Cojocaru, la finalul ultimei partide din campionat.  El a fost completat de fundaşul central al Universităţii Cluj, Octavian Abrudan: “Astra a demonstrat că este o echipă bună în acest debut de campionat şi consider că tragerea la sorţi de acum este asemănătoare cu cea de anul trecut, când am întâlnit-o pe Dinamo. Va fi şi acum o întâlnire dificilă. Sunt convins, însă, că oamenii vor fi interesaţi de această partidă, că vor veni la stadion să ne susţină. Va trebui să fim la un nivel înalt şi să facem faţă Astrei. Sperăm să nu ajungem la penalty-uri, pentru că avem un joc important duminică, în campionat (cu UTA, n.n), dar nu m-aş supăra dacă ne vom califica după loviturile de departajare”, a adăugat Tavi. De cealaltă parte, Astra Giurgiu vine după un eşec pe propriul teren, contra celor de la CS Universitatea Craiova, scor 0-3, şi ocupa locul 5 în clasamentul Ligii I, cu 20 de puncte, înaintea partidelor ce urmau să se dispute duminică şi luni. “E un moment greu, o perioadă cu adversari dificili. Avem și probleme la mijloc, a trebuit să fac improvizații pentru acest meci. Noi am avut mai multe faze de poartă, puteam primi un penalty, dar puteam rămâne fără Alibec la început”, a spus Gigi Mulţescu, antrenorul celor de la Astra. Sabău: "E genul de partidă aşteptată de toţi jucătorii noştri" Managerul sportiv al Universităţii Cluj, Ioan Ovidiu Sabău, vede un duel echilibrat miercuri seară şi crede că echipa noastră ar putea fi surpriza plăcută a competiţiei.  “Consider că avem jucători cu experienţă, care ştiu să joace astfel de meciuri şi nu îi depăşeşte miza. Până la urmă, Cupa României poate să fie un obiectiv pentru Universitatea. Astra vine după înfrângerea de pe teren propriu cu CSU Craiova, o aşteaptă duelul cu FCSB, dar rămâne o echipă cu fotbalişti de calitate. Îmi doresc ca băieţii să îşi arate valoarea, pentru că vor avea în faţă un adversar bun. E acel gen de partidă aşteptată de toţi jucătorii noştri. Sper să avem un public numeros alături, care să ne susţină. Va fi un meci echilibrat, aşa cum sunt majoritatea partidelor din Cupa României. Tratăm serios atât meciul cu Astra, cât şi pe cel cu UTA, însă aş putea spune că este mai important cel de duminică. Mi-aş dori, de asemenea, să evităm suspendările şi accidentările, deoarece avem deja câteva probleme de lot. Atmosfera este bună, la fel ca până acum. Jucătorii s-au pregătit exemplar, nu s-au făcut excepţii după ultimele schimbări de la echipă. Lucrurile au continuitate la “U” Cluj şi ne dorim foarte mult să ne îndeplinim obiectivul”, a reacţionat Sabău.  Reîntâlnire cu patru foşti "studenţi" şi un ex-antrenor Patru dintre jucătorii Astrei Giurgiu au îmbrăcat, pentru o anumită perioadă, tricoul Universităţii Cluj. Radu Crişan şi Mihai Butean, ultimul devenit proaspăt "internaţional” de tineret, sunt fotbalişti produşi de Centrul de Copii şi Juniori al Universităţii Cluj, având în palmares şi un titlu de vicecampioni naţionali la U19, în timp ce Justin Junior Mengolo şi Erico da Silva au bifat un sezon, respectiv un tur de campionat, pentru „Şepcile roşii”. Nici antrenorul Gigi Mulţescu nu e străin de viaţa în „alb şi negru”. Acesta a antrenat pe „U” pentru două luni, în sezonul 2007-2008, reuşind un singur succes, ce-i drept extrem de important, 2-1 cu Steaua Bucureşti. Goga marca, atunci, golul victoriei, după ce Nemanja Jovanovic înscria golul carierei, din "foarfecă".  Partida dintre Universitatea Cluj şi Astra Giurgiu se va juca miercuri seara, de la ora 19:00, pe Cluj Arena.  Programul "optimilor" Cupei   Marţi, 30 octombrie AFC Hermannstadt – FC Voluntari,  ora 16:30 Turris-Oltul Tr. Măgurele – CSU Craiova, ora 19:00 Poli Iași –  Viitorul, ora 21:45 Miercuri, 31 octombrie CS Mioveni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe, ora 16:30 Universitatea Cluj –  Astra,  ora 19:00 Gaz Metan  – CFR 1907, ora 21:45 Joi, 1 noiembrie AFK Csikszereda – Dinamo, ora 19:00 Dunărea Călărași – FCSB,  ora 21:45  
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii