Recea, ultima deplasare din sezonul regulat

Recea, ultima deplasare din sezonul regulat

7 mar. 2021 22:28:37

FC Universitatea Cluj luptă să continue seria victoriilor în campionat. Următorul test pentru băieții lui Costel Enache este jocul de pe terenul celor de la ASCF Comuna Recea, ce va avea loc luni, de la ora 15:30.

Eliminați din Cupa României, după un joc cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, al cărui rezultat a fost inflențat de deciziile eronate ale centralului Andrei Antonie, „studenții” caută să își revină și să atingă obiectivul principal, accederea în play-off-ul pentru promovarea în Liga 1. Pe lângă miza celor trei puncte, meciul de la Recea poate evidenția determinarea, maturitatea și tăria de caracter a elevilor lui Costel Enache, care, pe lângă Berci și Neciu (accdentați), nu îl vor avea alături nici pe căpitanul Srdjan Luchin, eliminat în sferturile Cupei. Pe postul fundașului central există însă un înlocuitor ce poate îndeplini cerințele cu brio, acesta fiind Tudor Telcean, pregătit să reintre în echipa Universității.

Adversarul de luni și-a început istoria în 2013. ACSF Comuna Recea a obținut prima promovare în 2015, din Liga a IV în Liga a III-a, iar la sfârșitul sezonului trecut recenii au reușit performanța de a promova în al doilea eșalon fotbalistic din România. Ocupanta locului al 16-lea în prezent, Recea a bifat patru victorii, patru egaluri și șapte înfrângeri în această stagiune. La sfârșitul lui 2020, au fost învinși în deplasare de Gloria Buzău (0-2), Metaloglobus (0-2) și au trecut de Pandurii Târgu Jiu (2-0). Noul an a adus două remize pentru Recea, 0-0 pe teren propriu cu ilfovenii de la Concordia Chiajna și 1-1 pe terenul celor de la CS Mioveni. Pe Stadionul „Central”, locul în care recenii și desfășoară meciurile de acasă, au obținut trei victorii și trei remize în nouă meciuri. Într-un clasament al jocurilor pe teren propriu, echipa ocupă poziția a 11-a.

”U” și ACSF Comuna Recea au bifat până în prezent patru dueluri directe în jocurile oficiale. În stagiunea 2017 – 2018 din Liga a III-a, ”U” s-a impus cu 3-2 pe Cluj Arena și cu 2-0 în deplasare. La finalul campionatului, echipa noastră promova, în timp ce maramureșenii se clasau pe poziția secundă. Cele două formații s-au mai întâlnit și în Cupa României, ambele partide fiind câștigate de „studenți”.  În turul al IV-lea din sezonul 2017/2018, echipa noastră se impunea cu 5-1 pe Cluj Arena, iar în ediția următoare cu 3-1 la Recea.

Costel Enache a prefațat jocul de luni: „Văd o stare de apăsare. Sper să fie doar o îngrijorare și o conștientizare a faptului că ne așteaptă un meci greu, un joc de luptă pe un teren dificil și prin suprafață și prin dimensiuni. Am văzut ultimul lor meci de acasă al lor, iar terenul e într-adevăr un motiv de îngrijorare. Pe lângă asta, vom avea în față  o echipă agresivă și o echipă de luptă și trebuie să fim atenți.

Nu avem probleme noi din punct de vedere medical. Sunt aceiași jucători cu probleme mai vechi, în rest toată lumea e aptă de luptă. Asta dacă vorbim strict pe partea medicală. Mai rămâne cartonașul roșu luat de Luchin. Vom afla abia săptămâna viitoare câte etape de suspendare vor fi” a declarat tehnicianul pentru fcucluj.ro

Partida va fi arbitrată de centralul Mihai Amorăriței (Câmpina), care va fi ajutat de tușierii Constantin Nistoran (Reșița) și Ștefan Dumitrace (Palanca).

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii