Rectorul UBB, Ioan Aurel Pop: "Sperăm să sărbătorim centenarul Clubului în prima ligă a fotbalului românesc"

Rectorul UBB, Ioan Aurel Pop: "Sperăm să sărbătorim centenarul Clubului în prima ligă a fotbalului românesc"

21 mai 2018 15:00:00
Rectorul Universităţii Babeş-Bolyai, acad. prof. dr. Ioan-Aurel Pop, i-a primit astăzi pe reprezentanţii clubului nostru în Aula Magna a UBB. FC Universitatea Cluj, proaspăt promovată în Liga 2, a beneficiat pe întreg parcursul sezonului de sprijinul universităţii clujene, ceea ce a făcut mult mai facilă misiunea fotbaliştilor noştri. Într-un mesaj emoţionant transmis echipei noastre, acad. prof. dr. Ioan-Aurel Pop şi-a exprimat speranţa că centenarul "U" Cluj va fi sărbătorit în Liga 1. „Universitatea Babeș-Bolyai promovează excelența, iar excelența minții este direct legată de un corp sănătos. Sunt valori, principii fundamentale care ne caracterizează pe noi, în calitate de comunitate și îi felicităm pe cei de la FC U Cluj pentru performanţele obţinute şi pentru succesul de care se bucură noul proiect sportiv universitar. E un proiect sănătos, la care şi-au dat mâna, aşa cum era firesc, toate universităţile publice din Cluj, alături de autorităţile locale şi sperăm să sărbătorim centenarul Clubului în prima ligă a fotbalului românesc”, a afirmat rectorul Universităţii Babeş-Bolyai.  Clubul nostru a primit din partea rectoratului UBB o distincţie "pentru păstrarea şi promovarea valorilor şi a principiilor sportive şi universitare susţinute de prof. uni. dr. Iuliu Haţieganu, precum şi pentru contribuţia la renaşterea fenomenului fotbalistic clujean." UBB a intrat, în anul 2016, alături de celelalte universități publice din Cluj și de autoritățile locale, într-un parteneriat care are ca obiectiv final revigorarea fenomenului "U" Cluj și renașterea clubului Universitatea ca emblemă a orașului.
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii