Remiză cu șase goluri împotriva lui Dinamo

Remiză cu șase goluri împotriva lui Dinamo

5 mai 2024 10:27:31

”U” și Dinamo București au încheiat la egalitate, 3-3, în penultima etapă din play-out-ul Superligii. Golurile echipei noastre la ultima apariție pe Cluj Arena au fost marcate de Daniel Popa, Dorinel Oancea și Ovidiu Bic.

„Studenții” au început într-o manieră perfectă jocul și Popa a deschis scorul în minutul 6, din pasa lui Roguljic. Anselmo și-a trecut și el în cont câteva ocazii în primele 25 de minute ale partidei, dar n-a fost eficient, iar ulterior intensitatea a scăzut în tabăra noastră. Dinamo a profitat de acest aspect și Bani a restabilit egalitatea, iar nu cu mult înaintea pauzei Gorcea a avut o intervenție importantă în fața lui Gregorio.

La 180 de secunde de la reluare, Dinamo a trecut în avantaj, după reușita lui Milanov (1-2) și ”U” a alergat după egalare, Popa având oportunități bune de a înscrie din nou. Eforturile alb-negrilor au dat roade în minutul 61, când dinamoviștii s-au încurcat între ei și Oancea a profitat pentru golul de 2-2.

O nouă reușită a venit însă în buturile echipei noastre în minutul 88, după ce Gorcea a ieșit greșit pe o centrare și Pavicic a înscris. Nu s-a terminat așa și în prelungirile confruntării s-a notat al șaselea gol, cel de 3-3, Bic fiind cel care a egalat situația.

Remiza în ultima apariție de acasă în play-out ne-a dus la 30 de puncte, pe locul 10 în Superligă. Această fază a campionatului o vom încheia la Voluntari, pe 12 mai (ora 21:30).

FC Universitatea Cluj - Dinamo București 3-3 (1-1)

Echipa de start: Gorcea - Oancea (Roger, din min. 81), Masoero, Thalisson, Chipciu - Silaghi (Pănoiu, din min. 81), Bic, Nistor - Roguljic (Simion, din min. 69), Anselmo (Doukoure, din min. 81), Popa (Gheorghe, din min. 55).

Rezerve neutilizate: Gertmonas, Chirilă - Chinteș, Techereș, Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii