Remiză cu Pandurii Târgu Jiu. Costel Enache: „Categoric nu sunt mulțumit de rezultat, poate nici de joc”

15 apr. 2021 16:35:12

FC Universitatea Cluj a obținut doar un punct din meciul cu Pandurii Târgu Jiu, partida contând pentru etapa a treia din play-out-ul ligii secunde. Oaspeții au deschis scorul prin Dodoi, iar Idan Golan a egalat în minutul 31.

După o deschidere rapidă de scor, elevii lui Costel Enache au căutat egalarea și au pus presiune în terenul adversarului. După câteva șanse la poarta lui Aldesu prin Ogbu, Ribeiro și Meșter, ”U” a marcat în minutul 31. Ribeiro a executat o lovitură de colț, Telcean s-a înălțat și a reluat spre poartă, iar Idan Golan a apărut la bara a doua și a trimis mingea în plasă.

În a doua parte, Taub și Pop au avut cele mai mari șanse, însă situația de pe tabelă a rămas neschimbată.

Echipa de start a Universității: Anca-Trip - Telcean, Dican, Luchin (cpt) – Pîrvulescu, Negrean, Ribeiro, Taub – Meșter, Ogbu, Golan.

Rezerve: Gorcea, Chacana, Răuță, Berci, Sburlea, Pop, Filip, Acka, Ștefănescu

Concluziile lui Costel Enache după meci

„Categoric nu sunt mulțumit de rezultat, poate nici de joc, deși am avut secvențe bune. În schimb, am avut momente pe parcursul jocului în care am simțit că nu suntem concentrați pentru acest meci. Sigur sunt și ceva argumente pentru asta. Am vorbit cu băieții și știau că aștept mult de la ei, știau că e nevoie să rămânem setați, nu pentru un obiectiv anume, ci pentru statutul nostru, pentru faptul că avem șansa să confirmăm ceva.

Nu a fost un joc extrem de dezastruos, am văzut și implicare, am văzut faze frumoase de joc. Din păcate, am început și acest joc lejer, cu greșeli individuale, cu lejeritate, am început de la 0-1. Nu cred că din această cauză nu am câștigat. Am ratat foarte mult în prima repriză, ocazii foarte clare.

Repriza a doua a fost mai haotică un pic, dar cred că și acolo puteam să gestionăm mai bine jocul. E o perioadă grea și probabil ne afectează pe toți, dar sper ca lucrurile să se așeze și atunci să avem o direcție clară. Nu a fost un teren moale, a fost puțin mai moale decât unul ideal. Condițiile au fost bune, nu a fost foarte frig. Ar fi jenant să dăm vina pe vreme sau pe arbitraj. Cred că totul s-a legat azi de factorul mental.

Ar fi minunat ca eu să spun și jucătorii să aplice, ar fi extraordinar. Sunt implicați în dueluri, au multe repere în joc, e destul de greu să gestioneze ideal fazele. Mai greșim, într-adevăr, însă la gol era o fază la care așteptam mai mult, ieri discutasem despre ea. Nu putem arunca vina pe unul sau pe altul, cu toții am greșit.

Îmi pare rău de cele două puncte, dar mai mult îmi pare rău pentru că voiam să confirmăm jocurile bune din acest an, exceptând cel de la Recea. Personal, aș fi avut nevoie de continuitate, de un joc consistent și un rezultat bun” a declarat antrenorul Universității.

„Studenții” vor juca duminică, de la ora 11:00, pe terenul celor de la Ripensia Timișoara.