Remiză și cu FC U Craiova 1948

Remiză și cu FC U Craiova 1948

3 sept. 2022 09:44:21

FC Universitatea Cluj a terminat la egalitate un meci pentru a patra oară în acest sezon, după 1-1 la Mediaș cu FC U Craiova 1948 în cadrul rundei cu numărul 9 a Superligii.

”U” a început partida sus, cu multe momente de presiune pe fundașii oltenilor și prima ocazie cu adevărat periculoasă a venit în minutul 9, când Ioan Filip a reluat către poartă în urma unei centrări, Popă scoțând mingea in extremis într-o fază în care VAR a decis că balonul nu a trecut cu toată circumferința de linia porții.

Băieții noștri au continuat să forțeze în atac și Adrian Bălan (min. 14) a tras de la marginea careului, pe lângă poartă, după ce primise o pasă la limita offside-ului. Golul avea să vină aproape la o jumătate de oră după startul jocului, Filip primind o pasă excelentă și căuta o centrare în careu (min. 28), dar Negru a deviat balonul și l-a învins pe Popa pentru 1-0 în favoarea Universității Cluj.

Ely Fernandes și-a trecut și el o ocazie imensă în minutul 35, când a șutat în forță și balonul a lovit bara porții adverse, în cea mai mare ocazie a echipei noastre de a-și mări avantajul în prima repriză.

Ratarea avea să se răzbune și în prelungirile primei reprize Gabi Iancu a egalat dintr-o lovitură liberă executată perfect, la intrarea la cabine scorul fiind 1-1, asta după un prim mitan în care ”U” a fost mult mai activă în privința ocaziilor.

Oltenii puteau întoarce rezultatul în favoarea lor, Gorcea (min. 49) reușind să scoată la o fază la care Craiova s-a jucat cu ocaziile. Primele modificări în tabăra noastră au venit în minutul 55, când Boiciuc și Tescan au intrat pe gazon în locul lui Bălan și Haită.

Alex Chipciu s-a aflat la capătul unei noi faze importante pentru Universitatea Cluj, execuția acestuia de la marginea careului, cu piciorul stâng, lovind doar bara în minutul 59. Inițiativa a fost în continuare de partea echipei noastre, dar cu puține momente în care portarul advers să aibă emoții.

Ambii intrați pe parcursul reprizei secunde la ”U” aveau să iasă în ultimele 10 minute ale întâlnirii, mai întâi Purece luându-i locul lui Boiciuc (min. 83), iar apoi Simion a intrat în locul lui Tescan (min. 87), care a acuzat unele probleme medicale.

În prelungiri băieții noștri au solicitat un penalty, fără ca faza să fie verificată ulterior, iar duelul de la Mediaș s-a terminat la egalitate, 1-1. Ajungem la patru puncte în nouă etape cu acest rezultat, dar rămânem în continuare în căutarea primei victorii în Superligă.

Etapa viitoare, cea cu numărul 10, îi găsește pe „studenți” în județul Argeș, într-o deplasare pe terenul lui CS Mioveni. Partida va avea loc luni, 12 septembrie, începând cu ora 18:00.

FC Universitatea Cluj – FC U Craiova 1948 1-1 (1-1)

Echipa de start: Gorcea – Chipciu, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Pires, Filip, Bic – Haită (Tescan, din min. 55, apoi Simion, din min. 87), Bălan (Boiciuc, din min. 55, apoi Purece, din min. 83), Ely Fernandes.

Rezerve neutilizate: Păun – Romeo, Pîrvulescu, Remacle, Hofman

Antrenor: Eugen Neagoe

Postat în Fotbal Stiri Homepage Posts De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii