Remizăm în duelul cu Dinamo

Remizăm în duelul cu Dinamo

6 aug. 2023 13:23:06

FC Universitatea Cluj și Dinamo București au terminat la egalitate pe stadionul „Gaz Metan” din Mediaș partida din etapa a 4-a a Superligii, scor 1-1. Golul echipei noastre a venit din partea lui Daniel Popa, Dinamo fiind cea care a condus la pauză.

După un început de meci în care formațiile s-au analizat și anihilat reciproc, Popa (min. 6) a semnat prima ocazie și mingea trimisă de atacantul echipei noastre a fost respinsă în corner. Peste câteva minute a urmat o fază importantă și insistențele jucătorilor noștri l-au pus pe Chipciu într-o poziție ideală, dar a trimis pe lângă.

Dinamo a deschis scorul la un sfert de oră după startul partidei, Politic fiind cel care a avut o acțiune individuală superbă, a trecut de apărarea lui ”U” și de Gorcea și a deblocat tabela.

Ocaziile au fost timide ulterior, cu Chipciu într-o nouă poziție bună de a marca (min. 23), dar a trimis în blocajul advers, pentru ca în ultima parte a reprizei Dinamo să beneficieze de o nouă încercare pe poartă, dar Gorcea a fost la post. S-a intrat astfel la vestiare cu 0-1, după un prim mitan dominat la capitolul posesie de către ”U” și cu o ultimă șansă de gol pe care a ratat-o Popa.

Daniel Popa (min. 51) a înscris în premieră în tricoul Universității Cluj și scorul a devenit egal: 1-1. Au urmat minute mai bune pentru echipa noastră și Filip a trimis cu capul pe lângă, iar dinamoviștii au încasat câteva cartonașe galbene, pentru ca în minutul 60 să urmeze o ocazie din partea lui Politic.

Popa a avut noi oportunități de a înscrie, dar nu a fost precis și în ultimele minute au fost alte două șanse, prin nou-intratul Hofman și Nistor, dar fără ca scorul să se schimbe.

”U” și Dinamo au încheiat astfel la egalitate, scor 1-1, și echipa noastră ajunge la 5 puncte după patru runde. Etapa viitoare ne găsește la Galați, pe terenul Oțelului, într-o partidă programată pentru 12 august, de la ora 18:30.

FC Universitatea Cluj - Dinamo București 1-1 (0-1)

Echipa de start: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Bic (Calcan, din min. 83), Filip, Nistor - Popa, Stoica (Hofman, din min. 74), Chipciu.

Rezerve neutilizate: Iliev - Oancea, Pițian, Călugăr, Perianu, Tescan, Popadiuc.

Antrenor: Anton Petrea

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii