Remiză “albă” la Sânmartin. Luceafărul Oradea – “U” Cluj 0-0

29 iul. 2017 15:00:00
  “Studenții” au fost egalii orădenilor de la Luceafărul (Liga a II-a), în cel de-al doilea meci de pregătire al verii. Gazdele și oaspeții și-au împărțit ocaziile în prima repriză a partidei de pe cocheta bază sportivă din comuna Sânmartin. După un prim sfert de oră fără acțiuni notabile la ambele porți, elevii lui Cornel Țălnar l-au întins în două rânduri pe Albuț, prin Codoban (20) și Roșu (22), iar “U” a replicat prin Goga, care a zguduit transversala cu un șut din centrul careului, în urma unei centrări din banda stângă (32). Cinci minute mai târziu, Micaș, aflat la al doilea meci amical ca titular, a pătruns în careu, a tras în forță, Poiană a respins în corner, dar faza nu a adus nimic nou și s-a intrat la cabine cu scor “alb”. Pe parcursul părții secunde, ambii antrenori au rulat întregul lot avut la dispoziție. Ocaziile au revenit și ele, câte una de fiecare parte, în urma unor faze trase la indigo. Mai întâi, Păcurar a trimis puțin alături dintr-o lovitură liberă de la marginea careului (60), Goga imitându-l imediat, la cealaltă poartă (61). Luceafărul a pus presiune pe final, însă Roșu a ratat din nou ținta (83), iar parada goalkeeper-ului Dinu a echivalat cu ultima fază a întâlnirii din județul Bihor. De altfel, pe durata minutelor petrecute între buturi, portarul ajuns în această vară la Universitatea Cluj a avut o evoluție sigură, precisă, a ieșit inspirat pe centrări, reușind să smulgă aplauze din tribună. Pentru Cornel Țălnar, tehnicianul Luceafărului, rezultatul de astăzi a fost unul echitabil. “Am întâlnit o echipă cu foarte mulți jucători cu experiență în prima ligă. A fost un joc bun practicat de ambele echipe, iar rezultatul, până la urmă, cred că e echitabil, chiar dacă noi, probabil, am avut mai multe ocazii decât “U”. Una peste alta, a fost un antrenament bun, contra unei formații care sunt convins că anul acesta va face pasul spre Liga a II-a. Universitatea are fotbaliști buni, îi are pe Giurgiu, pe Goga, pe Abrudan sau pe Lemnaru, care a intrat în repriza a doua, jucători care, dacă sunt bine pregătiți, nu vor avea probleme privind rezolvarea ecuației promovării încă din sezonul următor”, ne-a declarat “Țânțarul”, după meci. Rezultatul înregistrat astăzi l-a mulțumit și pe antrenorul formației noastre, Marius Popescu, dat fiind faptul că, spre deosebire de Luceafărul Oradea, “Șepcile roșii” au început pregătirea mai târziu. “A fost un test util, împotriva unei echipe cu jucători consacrați în Liga I și în Liga a II-a. Având în vedere că am făcut foarte multe schimbări și că suntem la început cu pregătirea, consider că ne-am prezentat bine, mai ales în primele 65-70 de minute. Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor noștri cu experiență, dar și a lui Takacs, Onicaș, Lemac sau Cordoș, care, cred eu, vor avea un cuvânt important de spus în sezonul viitor. Am reușit în această pauză competițională să încropim un lot destul de valoros, de echilibrat. Suntem pe un drum bun, sper să progresăm la organizarea jocului și la tehnică, iar suporterii să ne fie alături, la fel ca până acum. Așteptăm și celelalte partide de verificare, în care, probabil, voi alinia alte formule de echipă. Voi continua să le dau încredere celor tineri, avem 8-9 juniori care vor fi rulați la echipa mare și mi-aș dori să văd că au atitudine”, a completat “Papi”. Următorul meci amical al echipei noastre este programat miercuri, la ora 18:00, la Baza Sportivă “Clujana”, cu Sănătatea Cluj. Iată cum a arătat primul “11” al Universității: Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Irimie – Giurgiu, Micaș – Hordouan, Goga, Greu – Lemac. Au mai jucat: Dinu, Onicaș, Ionescu, Moldoveanu, Lemnaru, Manu, Trancă, Salcău, Telcean, Hațiegan, Gîț, Băciuț, Hîmpea, Itu.