Remiză în derby-ul cu Ardealul, iar “U” e lider în Liga Elitelor

Remiză în derby-ul cu Ardealul, iar “U” e lider în Liga Elitelor

28 oct. 2018 14:00:00
Elevii lui Călin Sălăgean au obţinut doar un rezultat de egalitate, sâmbătă, 0-0 cu FC Ardealul, într-o partidă disputată la Baza Sportivă “Clujana”. Chiar şi aşa, primul pas greşit din acest sezon nu îi afectează pe micii “studenţi” în economia clasamentului, ei menţinându-se pe primul loc, cu 11 puncte.  Deşi au controlat autoritar partida, juniorii Under 19 ai Universităţii Cluj nu au reuşit să bifeze a patra victorie stagională. “Din nefericire pentru noi, s-a terminat 0-0. Ne-am fi dorit cele trei puncte, dar nu am fost suficient de concentraţi la finalizare, mai ales că am avut ocazii clare de a înscrie. Se pare că nu am fost inspirați. Urmează meciuri grele, iar noi trebuie să fim la fel de motivați în continuare pentru a ne păstra poziția de lider”, a declarat Mihai Cohan, fundaşul stânga al echipei noastre.  Primul “11” al “Şepcilor roşii” a arătat astfel:  Gorcea – Potcoavă, Telcean, Vomir, Cohan (71, Matiş) – Cobârzan (55, Marin), Văsălie (33, Saroşi), Negrean – Burghele (46, Băra), Balha (60, Codorean), Forna Victorie pentru locul 1 şi în Campionatul Naţional Tot sâmbătă, în competiţia rezervată jucătorilor sub 17 ani, “U” Cluj a trecut cu 2-1 de Luceafărul Oradea, după reuşitele lui Cotenescu, din finalul primei reprize, respectiv Bicuschi (71). Oaspeţii au închis tabela după numai două minute, din lovitură de pedeapsă. În urma acestui rezultat, echipa noastră s-a instalat, la rândul ei, în fotoliul de lider. Antrenorul Daniel Sima a trimis pe teren următorul “11”: Pînzariu – Olteanu, Cătălin Pop, Molnar, Sima – Răzvan Pop, Costea, Trifan, Hofman – Bicuschi, Cotenescu. Au mai jucat: Moraru, Mărincaş, Tetean. “Felicitări echipei. Am revenit pe locul 1, cu o victorie muncită, în faţa unui adversar mai puternic fizic. Cel mai mult mă bucură faptul că progresăm, că pe lângă puncte adunăm şi experienţă pozitivă de joc. Devenim, de la o săptămână la alta, mai buni, atât individual cât şi colectiv”, a subliniat Sima, după meci. Runda viitoare, Universitatea va fi din nou faţă în faţă cu CFR 1907, de această dată în campionat, la mai bine de două săptămâni de la întâlnirea directă din şaisprezecimile Cupei României U19, disputată pe arena din cartierul Gruia. Atunci, “feroviarii” s-au calificat la penalty-uri, scorul la finalul timpului regulamentar fiind egal, 2-2. Derby-ul e duminică, 4 noiembrie, la ora 12:00, pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu”. Cu o zi mai devreme, de la ora 14:00, echipa Under 17 a Universităţii va juca la Zalău, împotriva celor de la Atletic. 
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii