Revenim după opt ani în semifinalele Cupei României

5 apr. 2023 22:33:59

După opt ani am făcut din nou pasul în semifinalele Cupei României, reușind să o eliminăm în sferturi pe FC Hermannstadt chiar la ea acasă. ”U” s-a impus cu 2-1 și în penultimul act se va duela cu UTA Arad.

Hermannstadt a avut ocaziile mai importante în prima jumătate de oră a partidei, Iliev având de apărat în minutul 19 și în minutul 29 la ocaziile lui Ene, respectiv Babic. Zé Gomes a semnat prima oportunitate cu adevărat notabilă pentru echipa noastră, șutul său din minutul 34 trecând pe lângă poartă.

O nouă oportunitate i-a aparținut atacantului nostru, dar nici de data aceasta nu l-a putut învinge pe Muțiu, după care o neînțelegere la mijloc a dus la o ocazie pentru Hermannstadt. Gazdele aveau să deschidă totuși scorul în minutul 41, când Alhassan a reluat cu capul de lângă Goranov și la pauză se intra cu 1-0.

Schimbările din garnitura noastră au dat roade nu la multă vreme după reluarea partidei, după o ocazie pentru sibieni Chipciu reușind să marcheze golul egalizator în minutul 51.

Tescan a avut și el o șansă aproape la o oră trecută din această partidă, șutul său fiind parat cu piciorul de portarul advers. Minutul 75 avea să aducă schimbarea pe tabelă, Bic deposedând un adversar după care i-a pasat cu călcâiul lui Oancea, acesta transmițând mai departe spre Thiam și atacantul a finalizat cu un șut plasat, ”U” preluând conducerea.

Ultimele minute au adus o ocazie notabilă pentru Hermannstadt, dar fără efect pe tabelă și ”U” a putut să câștige cu 2-1, rezultat care duce echipa în semifinalele Cupei pentru prima dată din sezonul 2014/2015 încoace. Oponentul din penultimul act va fi UTA Arad.

Acum, „șepcile roșii” se pregătesc pentru partida din play-out-ul Superligii de sâmbătă, 8 aprilie, când la Mediaș se vor duela cu FCU Craiova 1948.

FC Hermannstadt - FC Universitatea Cluj 1-2 (1-0)

Echipa de start: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov - Remacle (Filip, din min. 46), Simion (Bic, din min. 46), Nistor (Chipciu, din min. 46), Haită - Tescan (Martic, din min. 72), Zé Gomes (Thiam, din min. 62).

Rezerve neutilizate: Gorcea - Miron, Fulop, Stoica.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău