Revenire de senzaţie şi trei puncte mari. “U” – Concordia 2-1

Revenire de senzaţie şi trei puncte mari. “U” – Concordia 2-1

14 nov. 2019 14:00:00
Condusă la pauză în urma unui penalty acordat extrem de uşor, dar cu un om în plus timp de mai bine de 20 de minute, Universitatea a reuşit o dublă în finalul partidei şi s-a impus pe Cluj Arena după aproape o lună şi jumătate de pauză. După o jumătate de oră anemică şi fără vreun şut cadrat, Concordia a avut prima ocazie a meciului la cornerul bătut de Ivanovici, cu efect, direct pe poartă, fază la care Dur-Bozoancă a fost atent şi a respins în lateral (31). Apoi, la o acţiune în suprafaţa de pedeapsă care nu anunţa absolut nimic, “centralul” Rareş George Vidican a acordat 11 metri pentru oaspeţi fără să ezite. Bari a urmărit balonul în stânga careului, Takacs l-a urmat în alergare, jucătorul Concordiei s-a împiedicat fără să fie jenat, iar arbitrul a arătat punctul cu var, stârnind rumoare atât în tribune cât şi pe banca “alb-negrilor”. Albu a tras în dreapta goalkeeper-ului nostru, care a plonjat în colţul opus (41), astfel că Universităţii îi revenea misiunea de a întoarce rezultatul în partea secundă. Revenită de la cabine, “U” a construit poticnit, previzibil, dar treptat a căpătat curaj şi a irosit câteva bune oportunităţi prin doi dintre jucătorii introduşi de Falub la pauză, Pîrvulescu respectiv Kay. Primul a pivotat în careu, a tras în forţă şi l-a întins serios pe Costache, care a respins în corner, puţin pe lângă bară, în vreme ce fundaşul originar din Insula Capului Verde a ratat cu seninătate ţinta, imediat după executarea loviturii de colţ (63). Pîrvulescu i-a provocat din nou emoţii portarului Concordiei, la capătul unui sprint în flancul drept, încheiat cu un şut alături (66), iar un minut mai târziu Nica a văzut al doilea galben şi a plecat la vestiare. Aşa că “Şepcile roşii” au mărit doza de incisivitate, iar răsplata a venit într-un final nebun. Tiago Gomes a tras pe direcţia lui Dican, şutul ultimului a fost respins în lateral de Costache, iar Florescu, pe fază, a restabilit egalitatea, din apropiere (88). În penultimul minut suplimentar, Inacio a centrat perfect la bara a doua, pentru Kay, care s-a înălţat şi a adus victoria Universităţii Cluj. Cu acest succes, echipa noastră a acumulat 21 de puncte şi a urcat pe locul 10. Duminică, la ora 16:30, elevii lui Adrian Falub vor juca la Turnu Măgurele, împotriva celor de la Turris. “U”: Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Gomes – Takacs (46, Kay), Dican, Ceitil (46, Pîrvulescu), Taub (32, Florescu) – Rafa, Goga, Gavra   DECLARAŢII Adrian Falub, antrenor FC Universitatea Cluj: “Am reuşit o a doua repriză foarte bună, în care am dominat adversarul şi am avut ocazii clare, iar victoria e pe deplin meritată. Am sperat până în ultimul minut, dar am ştiut că va veni şi răsplata, după o primă parte execrabilă, în care nu am fost suficient de motivaţi şi puteam să plătim scump. Îi felicit pe jucătorii mei, sunt trei puncte extrem de importante în economia clasamentului.  La Takacs nu a fost fault, deci nici penalty. A fost o decizie pe care arbitrul a întors-o, pentru că iniţial el a dictat aut pentru noi, după care lovitură de pedeapsă pentru Concordia, deşi jucătorul nostru nu a atins adversarul. Aşa am văzut de pe margine. Am pierdut o singură dată în 11 meciuri, iar asta ar trebui să aprecieze câţiva dintre cei care nu au crezut în noi până la sfârşit. Dacă nu reuşeam să câştigăm astăzi (miercuri, n.n), am fi rămas foarte aproape de zona retrogradării. Starea lui Taub cred că este foarte gravă şi consider că s-ar fi impus cartonaş roşu la acea fază. Mi-e foarte frică să nu aibă o fisură de metatarsian, însă va face o radiografie în zilele următoare şi vom vedea diagnosticul. Acest succes reprezintă un pas important înainte. Ne bucurăm astăzi, dar de mâine (joi, n.n) reluăm antrenamentele, pentru că avem o deplasare lungă şi foarte grea la Turnu Măgurele”   George Florescu, mijlocaş FC Universitatea Cluj: “Era tot ce mi-am dorit: să marchez un gol şi să câştigăm, ceea ce s-a şi întâmplat. Mă bucur pentru mine, pentru echipă şi pentru Adi Falub, care a dat dovadă de un caracter deosebit. Am avut o discuţie foarte sinceră cu el, sunt fericit că totul s-a rezolvat. Câteodată echipele mari câştigă şi în urma unor jocuri mai puţin reuşite. La fel a fost şi astăzi, după o primă repriză modestă făcută de noi. În partea secundă evoluţia noastră s-a schimbat în totalitate, am dominat, iar în final a venit o victorie binemeritată. Acel penalty nu ne-a demoralizat, dar am simţit că va fi mai greu să luăm toate punctele. Dacă oaspeţii înscriu primii, se pun pe două linii şi e mult mai dificil să îi desfaci şi să te impui. Am avut norocul de a reveni şi sperăm ca acesta să fie un nou început pentru Universitatea. Adi Falub ne-a felicitat, a fost extrem de bucuros, ne-am dorit cu toţii această victorie. Nu contează cum jucăm atât timp cât câştigăm. Putem să practicăm un joc mult mai bun decât cel pe care l-am arătat contra Concordiei, e adevărat, dar victoriile aduc linişte, încredere. Suporterii au fost lângă noi şi împotriva Rapidului, într-un număr foarte mare, victoriile le dau şi lor moral. Cu siguranţă îi vom avea alături şi la Turnu Măgurele” |full_html|Condusă la pauză în urma unui penalty acordat extrem de uşor, dar cu un om în plus timp de mai bine de 20 de minute, Universitatea a reuşit o dublă în finalul partidei şi s-a impus pe Cluj Arena după aproape o lună şi jumătate de pauză. După o jumătate de oră anemică şi fără vreun şut cadrat, Concordia a avut prima ocazie a meciului la cornerul bătut de Ivanovici, cu efect, direct pe poartă, fază la care Dur-Bozoancă a fost atent şi a respins în lateral (31). Apoi, la o acţiune în suprafaţa de pedeapsă care nu anunţa absolut nimic, “centralul” Rareş George Vidican a acordat 11 metri pentru oaspeţi fără să ezite. Bari a urmărit balonul în stânga careului, Takacs l-a urmat în alergare, jucătorul Concordiei s-a împiedicat fără să fie jenat, iar arbitrul a arătat punctul cu var, stârnind rumoare atât în tribune cât şi pe banca “alb-negrilor”. Albu a tras în dreapta goalkeeper-ului nostru, care a plonjat în colţul opus (41), astfel că Universităţii îi revenea misiunea de a întoarce rezultatul în partea secundă. Revenită de la cabine, “U” a construit poticnit, previzibil, dar treptat a căpătat curaj şi a irosit câteva bune oportunităţi prin doi dintre jucătorii introduşi de Falub la pauză, Pîrvulescu respectiv Kay. Primul a pivotat în careu, a tras în forţă şi l-a întins serios pe Costache, care a respins în corner, puţin pe lângă bară, în vreme ce fundaşul originar din Insula Capului Verde a ratat cu seninătate ţinta, imediat după executarea loviturii de colţ (63). Pîrvulescu i-a provocat din nou emoţii portarului Concordiei, la capătul unui sprint în flancul drept, încheiat cu un şut alături (66), iar un minut mai târziu Nica a văzut al doilea galben şi a plecat la vestiare. Aşa că “Şepcile roşii” au mărit doza de incisivitate, iar răsplata a venit într-un final nebun. Tiago Gomes a tras pe direcţia lui Dican, şutul ultimului a fost respins în lateral de Costache, iar Florescu, pe fază, a restabilit egalitatea, din apropiere (88). În penultimul minut suplimentar, Inacio a centrat perfect la bara a doua, pentru Kay, care s-a înălţat şi a adus victoria Universităţii Cluj. Cu acest succes, echipa noastră a acumulat 21 de puncte şi a urcat pe locul 10. Duminică, la ora 16:30, elevii lui Adrian Falub vor juca la Turnu Măgurele, împotriva celor de la Turris. “U”: Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Gomes – Takacs (46, Kay), Dican, Ceitil (46, Pîrvulescu), Taub (32, Florescu) – Rafa, Goga, Gavra   DECLARAŢII Adrian Falub, antrenor FC Universitatea Cluj: “Am reuşit o a doua repriză foarte bună, în care am dominat adversarul şi am avut ocazii clare, iar victoria e pe deplin meritată. Am sperat până în ultimul minut, dar am ştiut că va veni şi răsplata, după o primă parte execrabilă, în care nu am fost suficient de motivaţi şi puteam să plătim scump. Îi felicit pe jucătorii mei, sunt trei puncte extrem de importante în economia clasamentului.  La Takacs nu a fost fault, deci nici penalty. A fost o decizie pe care arbitrul a întors-o, pentru că iniţial el a dictat aut pentru noi, după care lovitură de pedeapsă pentru Concordia, deşi jucătorul nostru nu a atins adversarul. Aşa am văzut de pe margine. Am pierdut o singură dată în 11 meciuri, iar asta ar trebui să aprecieze câţiva dintre cei care nu au crezut în noi până la sfârşit. Dacă nu reuşeam să câştigăm astăzi (miercuri, n.n), am fi rămas foarte aproape de zona retrogradării. Starea lui Taub cred că este foarte gravă şi consider că s-ar fi impus cartonaş roşu la acea fază. Mi-e foarte frică să nu aibă o fisură de metatarsian, însă va face o radiografie în zilele următoare şi vom vedea diagnosticul. Acest succes reprezintă un pas important înainte. Ne bucurăm astăzi, dar de mâine (joi, n.n) reluăm antrenamentele, pentru că avem o deplasare lungă şi foarte grea la Turnu Măgurele”   George Florescu, mijlocaş FC Universitatea Cluj: “Era tot ce mi-am dorit: să marchez un gol şi să câştigăm, ceea ce s-a şi întâmplat. Mă bucur pentru mine, pentru echipă şi pentru Adi Falub, care a dat dovadă de un caracter deosebit. Am avut o discuţie foarte sinceră cu el, sunt fericit că totul s-a rezolvat. Câteodată echipele mari câştigă şi în urma unor jocuri mai puţin reuşite. La fel a fost şi astăzi, după o primă repriză modestă făcută de noi. În partea secundă evoluţia noastră s-a schimbat în totalitate, am dominat, iar în final a venit o victorie binemeritată. Acel penalty nu ne-a demoralizat, dar am simţit că va fi mai greu să luăm toate punctele. Dacă oaspeţii înscriu primii, se pun pe două linii şi e mult mai dificil să îi desfaci şi să te impui. Am avut norocul de a reveni şi sperăm ca acesta să fie un nou început pentru Universitatea. Adi Falub ne-a felicitat, a fost extrem de bucuros, ne-am dorit cu toţii această victorie. Nu contează cum jucăm atât timp cât câştigăm. Putem să practicăm un joc mult mai bun decât cel pe care l-am arătat contra Concordiei, e adevărat, dar victoriile aduc linişte, încredere. Suporterii au fost lângă noi şi împotriva Rapidului, într-un număr foarte mare, victoriile le dau şi lor moral. Cu siguranţă îi vom avea alături şi la Turnu Măgurele”
Postat în Stiri De:
Blugento Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii