România U17. Turneu încheiat cu un gol și assist pentru Matei Moraru

27 oct. 2021 12:07:36

Patru ”U”-iști au jucat sub tricolor în cele trei partide pe care România U17 le-a disputat în preliminariile Campionatului European 2022.

Matei Moraru, Alexandru Fărăgău, Darius Nistor și Raul Nistor au fost convocați de selecționerul Daniel Mogoșanu pentru duelurile cu Rusia, Germania și San Marino, găzduite de țara noastră.

În primul meci, câștigat de Rusia cu 2-0, Darius Nistor și Raul Nistor au intrat pe teren în minutul 66.

Al doilea joc le-a adus față în față pe România U17 și Germania U17. Nemții s-au impus cu 5-0. În această partidă, Alexandru Fărăgău și Darius Nistor au fost integraliști, iar Matei Moraru a fost introdus în minutul 78.

Pe 26 octombrie, România U17 a trecut de San Marino cu 5-0. Juniorul Universității Cluj, Matei Moraru a deschis scorul în minutul 43. Tot el a contribuit cu o pasă decisivă la al treilea gol al „tricolorilor”. Alexandru Fărăgău a fost tiular pe poziția de fundaș dreapta, fiind înlocuit în minutul 82, iar Raul Nistor a intrat pe teren în minutul 52.