S-au reunit “studenții”. 5 noutăți în lotul lui Falub: “Începem un nou drum!”

S-au reunit “studenții”. 5 noutăți în lotul lui Falub: “Începem un nou drum!”

13 ian. 2020 14:00:00
FC Universitatea Cluj a reluat, luni, pe terenul sintetic din incinta Parcului Sportiv “Iuliu Hațieganu”, pregătirile pentru a doua parte a campionatului. Primul antrenament din 2020 s-a derulat cu mai multe nume noi la nivelul lotului, al staff-ului tehnic, dar și al celui medical. Astfel, “Șepcile roșii” vor ataca returul sezonului cu cinci noi achiziții: fundașul central Andrei Mureșan (34 de ani, ex-CFR Cluj), mijlocașul central Bogdan Barbu (27 de ani, ex-Academica Clinceni), mijlocașul central / lateral dreapta Cătălin Ștefănescu (25 de ani, ex-Petrolul Ploiești), mijlocașul central Dragoș Penescu (19 ani, ex-FC Botoșani), fundașul stânga Robert Neciu (21 de ani, ex-Chindia Târgoviște). În ceea ce privește staff-ul tehnic, Marius Suller a fost instalat antrenor secund, după o scurtă experiență ca “principal” la FC Victoria Cluj (Liga a IV-a), în timp ce Zsolt Szilagyi este noul team-manager al echipei. De asemenea, doctorul Dragoș Vălean s-a întors și el la “U”.   “Începem un nou drum, o nouă structură de club, avem speranțe că va fi mai bine decât anul trecut. Am făcut schimbări în staff-ul tehnic, prin revenirea lui Marius Suller, în cel medical, prin întoarcerea doctorului Dragoș Vălean, iar Zsolt Szilagyi este team-manager. Așa cum am promis de la bun început, vom încerca să-i aducem acasă pe toți oamenii valoroși care iubesc Universitatea. Am făcut modificări și la nivelul jucătorilor, prin aducerea lui Mureșan, Neciu, Penescu, Ștefănescu și Barbu. Sperăm ca în cel mai scurt timp să transferăm și doi atacanți. Să vorbești astăzi despre promovare este nerealist. Obiectivul nostru este să rămânem în Liga a II-a și să formăm o echipă puternică pentru sezonul viitor. Ne interesează foarte mult rezultatele, să legăm cât mai multe victorii, iar în anul următor să ne gândim serios la promovare. Andrei Mureșan a crescut la Universitatea Cluj și s-a întors pentru a-și încheia cariera la clubul care l-a lansat. Și-a dorit foarte mult să revină, l-am dorit și noi foarte mult. Este, fără îndoială, un jucător care ne va ajuta și cred că va fi bine primit de fani deoarece el nu este genul care să se identifice cu alte cluburi. Am purtat discuții cu Kay înaintea sărbătorilor, i-am explicat că vrem să ne despărțim și i-am oferit trei soluții: să-l plătim la zi și să ne despărțim, să îl împrumutăm la o altă formație sau să rămână la Universitatea pe un salariu redus, în funcție de meciurile jucate. Așteptăm un răspuns cât mai rapid din partea sa. În momentul de față, nu mai pleacă nimeni”, a declarat antrenorul Adrian Falub, înaintea primei ședințe de pregătire din 2020. Fundașul central format de clubul nostru, Andrei Mureșan, a oferit primele declarații presei, după semnarea contractului cu Universitatea. “Aveam nevoie de o nouă provocare, deoarece ultima jumătate de an nu a fost foarte bună pentru mine, mă simțeam inutil. Vreau să muncesc, să mă bucur de perioada următoare, de întoarcerea acasă, acesta fiind un aspect foarte important pentru mine. Universitatea Cluj m-a format ca fotbalist și am o datorie față de acest club. Sper ca fanii să mă accepte prin evoluțiile mele și să avem rezultate pozitive împreună. Mi-am dorit să rămân acasă, pentru familie, pentru mine. Universitatea m-a căutat, mi-a demonstrat că mă dorește, așa că a fost ușor să iau această decizie. Cu o echipă unită, cu spirit, cred că vom avea și rezultate, dar principalul nostru obiectiv este să formăm un grup care să-și dorească promovarea. Dacă nu vom reuși în acest sezon, anul viitor va fi cu totul altceva. Noi, oricum, vom da totul pe teren încă din acest retur. Alături de cei tineri vom forma un mix, o formație puternică. Ce a fost la ultimul meu club este de domeniul trecutului, mă interesează prezentul și viitorul. Abia aștept să debutez pe Cluj Arena și să facem o figură cât mai frumoasă. Suporterilor le transmit să fie alături de echipă și, chiar dacă mă vor critica la început, eu voi face tot ce depinde de mine pentru a fi acceptat de ei. Important e ca Universitatea să fie susținută, deoarece numai împreună vom reuși”, a spus Mureșan. “Studenții” se vor pregăti pe plan local în următoarele două săptămâni, timp în care vor disputa un “amical” în Ungaria, cu Debreceni VSC (sâmbătă, 18 ianuarie, ora locală 11:00), dar și alte două meciuri-test, la Cluj-Napoca, cu Sticla Arieșul Turda (22 ianuarie, ora 12:00) respectiv Avântul Reghin (25 ianuarie, ora 12:00). Universitatea va efectua un cantonament în Cipru, în perioada 27 ianuarie – 7 februarie, adversarii urmând a fi anunțați ulteriori. După întoarcerea acasă, elevii lui Adrian Falub vor continua seria meciurilor de pregătire, urmând să dea piept cu Unirea Dej (12 februarie, ora 12:00), Metalurgistul Cugir (15 februarie, ora 12:00) și FC Victoria Cluj (15 februarie, ora 14:00). Toate partidele vor avea loc pe terenul sintetic din Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu” (“Babeș”). Lotul prezent la reunire: Portari: Cosmin Dur-Bozoancă, Arpad Tordai, Andrei Gorcea, Patrick Kis Fundași: Miguel Inacio, Andrei Mureșan, Carlos Kay, Artur Crăciun, Carol Taub, Dan Berci, Tudor Telcean, Tudor Vomir, Cătălin Pop, Răzvan Pașcalău, Rareș Takacs, Robert Neciu Mijlocași: George Florescu, Nicolae Pîrvulescu, Alex Pop, Victor Dican, Vlad Mihalcea, Alin Văsălie, Rareș Scocîlcă, Alex Roșca, Bogdan Barbu, Dragoș Penescu, Cătălin Ștefănescu Atacanți: Dorin Goga, Cristian Gavra, Marius Coman     |full_html|FC Universitatea Cluj a reluat, luni, pe terenul sintetic din incinta Parcului Sportiv “Iuliu Hațieganu”, pregătirile pentru a doua parte a campionatului. Primul antrenament din 2020 s-a derulat cu mai multe nume noi la nivelul lotului, al staff-ului tehnic, dar și al celui medical. Astfel, “Șepcile roșii” vor ataca returul sezonului cu cinci noi achiziții: fundașul central Andrei Mureșan (34 de ani, ex-CFR Cluj), mijlocașul central Bogdan Barbu (27 de ani, ex-Academica Clinceni), mijlocașul central / lateral dreapta Cătălin Ștefănescu (25 de ani, ex-Petrolul Ploiești), mijlocașul central Dragoș Penescu (19 ani, ex-FC Botoșani), fundașul stânga Robert Neciu (21 de ani, ex-Chindia Târgoviște). În ceea ce privește staff-ul tehnic, Marius Suller a fost instalat antrenor secund, după o scurtă experiență ca “principal” la FC Victoria Cluj (Liga a IV-a), în timp ce Zsolt Szilagyi este noul team-manager al echipei. De asemenea, doctorul Dragoș Vălean s-a întors și el la “U”.   “Începem un nou drum, o nouă structură de club, avem speranțe că va fi mai bine decât anul trecut. Am făcut schimbări în staff-ul tehnic, prin revenirea lui Marius Suller, în cel medical, prin întoarcerea doctorului Dragoș Vălean, iar Zsolt Szilagyi este team-manager. Așa cum am promis de la bun început, vom încerca să-i aducem acasă pe toți oamenii valoroși care iubesc Universitatea. Am făcut modificări și la nivelul jucătorilor, prin aducerea lui Mureșan, Neciu, Penescu, Ștefănescu și Barbu. Sperăm ca în cel mai scurt timp să transferăm și doi atacanți. Să vorbești astăzi despre promovare este nerealist. Obiectivul nostru este să rămânem în Liga a II-a și să formăm o echipă puternică pentru sezonul viitor. Ne interesează foarte mult rezultatele, să legăm cât mai multe victorii, iar în anul următor să ne gândim serios la promovare. Andrei Mureșan a crescut la Universitatea Cluj și s-a întors pentru a-și încheia cariera la clubul care l-a lansat. Și-a dorit foarte mult să revină, l-am dorit și noi foarte mult. Este, fără îndoială, un jucător care ne va ajuta și cred că va fi bine primit de fani deoarece el nu este genul care să se identifice cu alte cluburi. Am purtat discuții cu Kay înaintea sărbătorilor, i-am explicat că vrem să ne despărțim și i-am oferit trei soluții: să-l plătim la zi și să ne despărțim, să îl împrumutăm la o altă formație sau să rămână la Universitatea pe un salariu redus, în funcție de meciurile jucate. Așteptăm un răspuns cât mai rapid din partea sa. În momentul de față, nu mai pleacă nimeni”, a declarat antrenorul Adrian Falub, înaintea primei ședințe de pregătire din 2020. Fundașul central format de clubul nostru, Andrei Mureșan, a oferit primele declarații presei, după semnarea contractului cu Universitatea. “Aveam nevoie de o nouă provocare, deoarece ultima jumătate de an nu a fost foarte bună pentru mine, mă simțeam inutil. Vreau să muncesc, să mă bucur de perioada următoare, de întoarcerea acasă, acesta fiind un aspect foarte important pentru mine. Universitatea Cluj m-a format ca fotbalist și am o datorie față de acest club. Sper ca fanii să mă accepte prin evoluțiile mele și să avem rezultate pozitive împreună. Mi-am dorit să rămân acasă, pentru familie, pentru mine. Universitatea m-a căutat, mi-a demonstrat că mă dorește, așa că a fost ușor să iau această decizie. Cu o echipă unită, cu spirit, cred că vom avea și rezultate, dar principalul nostru obiectiv este să formăm un grup care să-și dorească promovarea. Dacă nu vom reuși în acest sezon, anul viitor va fi cu totul altceva. Noi, oricum, vom da totul pe teren încă din acest retur. Alături de cei tineri vom forma un mix, o formație puternică. Ce a fost la ultimul meu club este de domeniul trecutului, mă interesează prezentul și viitorul. Abia aștept să debutez pe Cluj Arena și să facem o figură cât mai frumoasă. Suporterilor le transmit să fie alături de echipă și, chiar dacă mă vor critica la început, eu voi face tot ce depinde de mine pentru a fi acceptat de ei. Important e ca Universitatea să fie susținută, deoarece numai împreună vom reuși”, a spus Mureșan. “Studenții” se vor pregăti pe plan local în următoarele două săptămâni, timp în care vor disputa un “amical” în Ungaria, cu Debreceni VSC (sâmbătă, 18 ianuarie, ora locală 11:00), dar și alte două meciuri-test, la Cluj-Napoca, cu Sticla Arieșul Turda (22 ianuarie, ora 12:00) respectiv Avântul Reghin (25 ianuarie, ora 12:00). Universitatea va efectua un cantonament în Cipru, în perioada 27 ianuarie – 7 februarie, adversarii urmând a fi anunțați ulteriori. După întoarcerea acasă, elevii lui Adrian Falub vor continua seria meciurilor de pregătire, urmând să dea piept cu Unirea Dej (12 februarie, ora 12:00), Metalurgistul Cugir (15 februarie, ora 12:00) și FC Victoria Cluj (15 februarie, ora 14:00). Toate partidele vor avea loc pe terenul sintetic din Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu” (“Babeș”). Lotul prezent la reunire: Portari: Cosmin Dur-Bozoancă, Arpad Tordai, Andrei Gorcea, Patrick Kis Fundași: Miguel Inacio, Andrei Mureșan, Carlos Kay, Artur Crăciun, Carol Taub, Dan Berci, Tudor Telcean, Tudor Vomir, Cătălin Pop, Răzvan Pașcalău, Rareș Takacs, Robert Neciu Mijlocași: George Florescu, Nicolae Pîrvulescu, Alex Pop, Victor Dican, Vlad Mihalcea, Alin Văsălie, Rareș Scocîlcă, Alex Roșca, Bogdan Barbu, Dragoș Penescu, Cătălin Ștefănescu Atacanți: Dorin Goga, Cristian Gavra, Marius Coman    
Postat în Stiri De:
Blugento Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii