“Șepcile roșii”, victorie la limită cu Performanța Ighiu

“Șepcile roșii”, victorie la limită cu Performanța Ighiu

16 aug. 2017 15:00:00
  Echipa noastră a bifat astăzi al patrulea succes din pregătiri, scor 2-1, împotriva uneia dintre noile sale colege din seria a V-a a Ligii a III-a. Într-un nou meci disputat în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, Goga, cu o reluare acrobatică din careu, dar care a ratat ținta, a semnat prima ocazie a Universității Cluj (12), în timp ce Dinu s-a remarcat la execuția lui Tineiu din minutul 20. Oaspeții au amenințat poarta “studenților” în alte două rânduri (24, 30), în timp ce replica “Șepcilor roșii” a venit abia pe finalul reprizei, după o combinație între Lemnaru și Giurgiu, încheiată cu șutul ultimului, balonul fiind respins în corner de goalkeeperul Performanței (37). Același Giurgiu a testat reflexele portarului advers (43), fără rezultat, însă, iar scorul s-a menținut “alb” până la pauză. Primul atac al lui “U” din partea a doua, venit imediat după reluarea partidei, a dus la deschiderea scorului: nou-intratul O’Neil i-a așezat mingea lui Goga și atacantul nostru a înscris la colțul lung, fără emoții (47). Ursu a trecut pe lângă 2-0 (60), însă avantajul a fost majorat de Hațiegan, în urma unei centrări din banda stângă (71). Imediat, Unguru a redus din handicap cu un “trasor” de la peste 25 de metri, direct în vinclul porții lui Pop (72), acesta fiind, de altfel, primul gol încasat de “studenți” în pregătiri. S-a încheiat 2-1 pentru “U” Cluj, iar antrenorul Marius Popescu s-a arătat mulțumit de prestația băieților săi în cel de-al cincilea amical al verii. “Am rămas cu o impresie bună, spre foarte bună, dacă ținem cont de faptul că marți am avut două antrenamente intense, unul dimineața și un altul după-masa. Cu toate acestea, jucătorii mei au răspuns bine, chiar dacă sunt mici lucruri de corectat, pentru că s-a văzut și astăzi că unii dintre ei, mă refer la cei noi, nu sunt obișnuiți cu ceea ce le cer din punct de vedere tactic. Anumiți băieți au jucat pe alte poziții și au făcut-o bine, mai rămâne ca în perioada următoare să luăm o decizie în privința celor sosiți în probe. Am încasat un gol după o execuție elegantă, de la distanță, dar norocoasă. Una peste alta, sunt mulțumit de joc”, a declarat “Papi”, la finalul partidei. Primul “11” al echipei noastre a arătat astfel: Dinu – Takacs, Abrudan, Cordoș, Irimie – Giurgiu, Micaș – Hordouan, Goga, Greu – Lemnaru Au mai jucat: Pop, Ionescu, Telcean, Manu, Trancă, Moldoveanu, Ursu, Svichi, Hîmpea, O’Neil, Hațiegan. Următoarea partidă de verificare este programată sâmbătă, la ora 11:00, în deplasare, cu Unirea Alba Iulia. Rezultatele verii “U” Cluj – Sticla Arieșul Turda (Liga a IV-a) 7-0 Luceafărul Oradea (Liga a II-a) – “U” Cluj 0-0 Sănătatea Cluj (Liga a III-a) – “U” Cluj 0-2 “U” Cluj – Cetate Deva (Liga a III-a) 2-0  Foto: Noemi Adrienn
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii