Sezonul recordurilor pentru “U”: Cea mai lungă serie de meciuri fără înfrîngere, cele mai multe meciuri fără gol primit

Sezonul recordurilor pentru “U”: Cea mai lungă serie de meciuri fără înfrîngere, cele mai multe meciuri fără gol primit

9 apr. 2024 11:50:32

În lupta pentru o nouă finală de Cupa României și un loc fruntaș în play-out, băieții antrenați de Ioan Ovidiu Sabău depășesc noi recorduri din istoria clubului, care stăteau în picioare de zeci de ani.

10 meciuri consecutive fără eșec în toate competițiile

„Studenții” au ajuns duminică, în urma remizei 1-1 de la Sibiu cu FC Hermannstadt, la 10 meciuri consecutive în toate competițiile fără înfrângere. După ce a cedat împotriva celor de la UTA pe 4 februarie, echipa noastră a bifat patru victorii (trei în Superliga și una în Cupa României) și șase remize, toate în Superliga. Rezultatul de la Sibiu egalează un record de invincibilitate care stătea în picioare din sezonul 1970 – 1971.

Atunci, generația lui Remus Cîmpeanu, Dan Anca și Mihai Adam reușea patru victorii și șase remize în campionat și în Cupa României: 2-0 (la Hunedoara) cu UTA, în optimile Cupei României, 0-0 (d) cu UTA în campionat, 2-0 (a) cu Politehnica Iași, 1-0 (d) la Steagul Roșu Brașov, 1-1 (a) cu Petrolul Ploiești, 3-1 (d) la Poli Timișoara, în sferturile Cupei României, 0-0 (d) la Jiul Petroșani, 1-1 (a) cu CFR Cluj, 1-1 (a) cu SC Bacău, 1-1 (d) la FC Argeș Pitești.

9 meciuri consecutive fără înfrângere în campionat

Odată cu acestă serie istorică, „alb-negrii” au ajuns la nouă meciuri consecutive fără eșec în Superliga, lucru ce nu s-a mai întâmplat din sezonul 1946 – 1947. În acel prim campionat organizat după Al Doilea Război Mondial, o echipă în care evoluau Mircea Luca, Tony Dascălu și Sever Coracu câștiga șapte meciuri și încheia alte două partide la egalitate între etapele 3 și 11. Rezultatele „studenților din acel interval au arătat astfel: 7-0 (a) cu FC Craiova, 3-2 (d) la Juventus București, 6-0 (a) cu Prahova Ploiești, 4-2 (a) cu Libertatea Oradea, 2-1 (d) la Ciocanul București,  0-0 (a) cu Minerul Petroșani, 1-1 (d) la Dermagant Tg. Mureș, 2-0 (a) cu UDR Reșița, 1-0 (d) la Carmen București.

8 meciuri consecutive fără gol primit

Până la meciul de duminică, ”U” a bifat opt partide consecutive în toate competițiile fără gol primit, dintre care șapte în campionat, un record în fotbalul românesc. Doar în șapte sezoane din istoria campionatui nostru o echipă a reușit să nu primească gol timp de peste 700 de minute. Ultima reușită în poarta echipei noastre înaintea golului primit duminică a venit în duelul de pe „Ion Oblemenco” cu Universitatea Craiova de pe 9 februarie. Au fost 705 minute în care poarta Universității Cluj a fost păstrată intactă de Edvinas Gertmonas sau Andrei Gorcea.

În cele 58 de sezoane petrecute pe prima scenă a fotbalului românesc, ”U” nu a ajuns niciodată la o asemenea bornă de peste 700 de minute fără gol primit.

13 meciuri consecutive fără înfrângere în deplasare

„Studenții” au stabilit un alt record chiar în startul sezonului 2023/2024. Începând cu partida din prima etapă cu Petrolul Ploiești de pe „Ilie Oană” (1-1 pe 16 iulie 2023), echipa noastră a fost invincibilă în deplasare până pe 21 decembrie. În această perioadă, echipa noastră a reușit o serie de 8 victorii și 5 remize pe teren străin în toate competițiile.

Date statistice oferite de Dan Bodea

Postat în Fotbal Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii