Spectacol pe Cluj Arena. “U” – CS Iernut 8-1

24 apr. 2018 15:00:00
“Studenții” au marcat opt goluri în poarta Iernutului și au mărit la zece puncte distanța față de următoarea clasată, ACS Fotbal Comuna Recea.  Meciul a debutat cu un asalt total la poarta oaspeților. Ene a deschis scorul în minutul 2, iar Hordouan, lansat de Goga, a ratat ținta la următoarea acțiune în viteză a “alb-negrilor”(6). Imediat, Ursu l-a servit ideal pe Cordoș, care s-a înălțat și a înscris cu capul pentru 2-0, din careul mic (10). Cu toate că și-au făcut încă din start partida ușoară, ai noștri au rămas extrem de incisivi, Ursu, Ene, Hordouan și Goga trecând, pe rând, pe lângă majorarea avantajului. Finalul reprizei a adus singura replică notabilă de până atunci a mureșenilor, după lovitura liberă executată modest de Pastor (38), dar jocul s-a mutat repede în suprafața adversă, iar Oltean s-a întins și a respins în corner șutul aceluiași Ene (41). Surpriza din primul “11” gândit de Falub, Telcean, a făcut 3-0 dintr-o deviere și a stabilit rezultatul pauzei.  În partea a doua, goalkeeper-ul Iernutului a scos mingea din plasă de alte cinci ori. Mai întâi după execuția sigură a lui Ene (54), urmată de cea a “veteranului” Goga (65), în timp ce Ursu a înscris și el (67). Balea a marcat golul care a salvat onoarea oaspeților (79), însă finalul avea să mai aducă două goluri în poarta nefericitului Oltean. Asfel, nou-intratul Potcoavă l-a învins cu un șut plasat din marginea careului (84), iar Ene a izbutit hattrick-ul (88). Ultimele secvențe au echivalat cu o dublă-ocazie a lui Lemnaru și s-a terminat 8-1 pentru “U”.  FC Universitatea Cluj a strâns, astfel, 56 de puncte, cu zece peste ACS Fotbal Comuna Recea, ocupanta provizorie a poziției secunde, care s-a impus fără emoții la Dej (3-0). Etapa se încheie astăzi, cu partidele Performanța Ighiu – Sănătatea Cluj respectiv Industria Galda de Jos – Avântul Reghin, ambele programate la ora 17:00. Antrenorul Adrian Falub a trimis pe teren următoarea formulă: Albuț - Chiș (46, Potcoavă), Telcean, Cordoș, Manu – Micaș (46, Greu), Giurgiu (59, Lemnaru) – Hordouan (59, Saroși), Goga, Ursu – Ene.  Sâmbătă vom merge la Alba Iulia, pentru meciul cu Unirea, de pe stadionul “Cetate” (ora 17:00). Următoarea partidă de pe teren propriu o vom juca în compania celor de la Gaz Metan Mediaș 2, pe 5 mai.