Srdjan Luchin, după succesul cu UTA: A fost o victorie muncită, am fost uniți, am luptat pentru fiecare minge și ne-a ieșit cum ne-am dorit

11 feb. 2021 15:12:21

FC Universitatea Cluj s-a impus cu 2-1 în fața celor de la UTA Arad și merge mai departe în faza sferturilor din Cupa României, după o victorie muncită și o prestație entuziasmantă. Derick Ogbu și Sergio Ribeiro au înscris golurile „Șepcilor Roșii”. De partea cealaltă, Adrian Petre a redus din diferență la ultima fază.

Noul căpitan al Universității, Srdjan Luchin, a fost un factor de echilibru în jocul arătat de ”U”, iar experiența sa a contribuit masiv la succesul echipei noastre.

Fundașul Universității a tras câteva concluzii după duelul cu UTA: „A fost un meci foarte bun. Am început sus, am făcut pressing. În primele trei minute am avut deja două ocazii de gol. A fost o victorie muncită, am fost uniți, am luptat pentru fiecare minge și ne-a ieșit cum ne-am dorit.

În primul rând e o victorie pentru moral. Noi am sacrificat puțin rezultatele din amicale. Am lucrat mai mult fizic și am jucat pe un fond de oboseală. Acum, la primul meci oficial, aveam mare nevoie de un joc bun și mă bucur că am reușit să câștigăm. Acest joc ne-a oferit șansa să vedem unde ne situăm într-un meci oficial. Mă bucur că am tratat totul ca o echipă și am avut o atitudine exemplară”, a declarat Srdjan Luchin pentru www.fcucluj.ro

Cu acest succes, ”U” se alătură celor de la Dunărea Călărași, Dinamo București, Petrolul Ploiești și Chindia Târgoviște, formații deja calificate în sferturile de finală ale Cupei. Joi se vor mai disputa încă trei meciuri din faza optimilor: ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaș; ASU Politehnica Timișoara – Astra Giurgiu; FC Botoșani – Universitatea Craiova.

Pentru ”U” urmează prima partidă de campionat din nou an. Elevii lui Costel Enache vor juca pe 18 februarie în deplasare la Viitorul Pandurii Târgu Jiu.