„Studenţii” dau, azi, cel mai tare examen al verii. AC Perugia – „U” Cluj începe la ora 18.30

„Studenţii” dau, azi, cel mai tare examen al verii. AC Perugia – „U” Cluj începe la ora 18.30

21 iul. 2018 15:00:00
Cantonamentul din Italia se apropie de sfârşit, însă înainte de revenirea la Cluj echipa noastră va mai disputa două partide „amicale”. Prima dintre ele e chiar în această seară şi se va disputa împotriva celor de la AC Perugia, formaţie clasată pe locul 8 în precedentul sezon din Serie B. Meciul de pe stadionul „Renato Curi” va începe la ora 18:30 (în Italia), iar cele mai importante informaţii vor putea fi urmărite pe pagina oficială de Facebook a clubului nostru.   „Grifonii”, aşa cum sunt supranumiţi jucătorii Perugiei, au o istorie îndelungată, clubul din capitala Umbriei fiind înfiinţat tocmai în anul 1905. Cea mai mare performanţă a „alb-roşiilor” datează din anul 1979, atunci când echipa a terminat pe locul secund în Serie A, după un sezon pe care l-a încheiat neînvinsă: 11 victorii şi 19 egaluri. De altfel, Perugia a intrat în istorie drept singura echipă care nu câştigă „Scudetto”, deşi nu a pierdut nici un meci în sezonul respectiv. Din acea trupă de poveste a făcut parte şi mijlocaşul Renato Curi, fotbalist de legendă al „grifonilor”, decedat pe teren, în timpul unui meci cu Juventus, din cauza unui atac de cord.   De altfel, de-a lungul timpului tricoul „alb-roşu” a fost îmbrăcat de nume mari, precum Fabrizio Ravanelli sau japonezul Hidetoshi Nakata, dar şi de românul Paul Codrea, care a prins 12 meciuri şi un gol în 2004, fiind împrumutat de la Genoa. Acum, formaţia antrenată de ex-milanistul Alessandro Nesta îşi pregăteşte revenirea în prim planul fotbalului italian, după câţiva ani petrecuţi în eşaloanele inferioare. În sezonul trecut, „grifonii” au terminat pe locul 8 în serie B, iar pentru anul acesta şi-au propus să atace primele locuri ale campionatului pe care Mircea Lucescu îl caracteriza, în urmă cu un deceniu, drept cel mai bine organizat din lume.   Aşadar, deseară, de la ora locală 18.30, pe stadionul „Renato Curi”, Universitatea are parte de cel mai important test al verii. Toate detaliile le veţi găsi pe pagina oficială de Facebook.
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii