Superstats. Cifrele sezonului: Fundașii

Superstats. Cifrele sezonului: Fundașii

19 dec. 2021 17:39:02

Prin seria „Superstats. Cifrele Sezonului”, alături de partenerul nostru principal, Superbet, vă prezentăm statisticile individuale ale jucătorilor care au îmbrăcat tricoul lui ”U” în cele 16 jocuri oficiale disputate de la începutul sezonului 2021/2022, până acum, la final de an.

Echipa noastră a început această stagiune cu o linie de fund ce îmbină entuziasmul unor fotbaliști tineri, dorinici să își câștige locul în primul 11 al Universității și experiența unor jucători care au în spate o carieră vastă atât la nivel național, cât și internațional.

Din stagiatura precendentă în linia de fund a echipei noastre au rămas doar Carol Taub și Laurențiu Rus, aceștia fiind ajutați de noii sosiți, Costinel Gugu, Denis Ispas, Tudor Vomir, Florinel Mitrea, Alexandru Gîț și Roberto Alarcon.

Căpitanul echipei noastre, Costinel Gugu, în vârstă de 29 de ani a sosit la FC Universitatea Cluj în acestă vară de la FC U Craiova 1948. El a strâns un total de 1260 de minute jucate în 13 partide în campionat și o partidă în Cupa României, în meciul cu CAO Oradea (2-1). A reușit să marcheze sub embleama ”U” un singur gol în meciul cu Astra Giurgiu de pe Cluj Arena (1-2). Căpitanul nostru a înregistrat o medie de 42 de pase, dintre care 37 de pase precise în meciurile disputate și o medie de 9 dueluri, 5.5 câștigate de acesta.

Denis Ispas, fundaș central, s-a alăturat formației noastre în această vară, venit prin transfer de la FC U Craiova 1948. A acumulat în total 894 de minute de joc în 10 jocuri în campionat sub emblema clubului nostru. În toate meciurile jucate de Ispas a fost titular la începutul partidei, singurul joc unde a fost schimbat înainte de finalul timpului regulamentar fiind cu CSC Șelimbăr, unde a acumulat 84 de minute pe teren. A înregistrat o media de 15 dueluri/meci, 12 dintre acestea fiind câștigate de Ispas, și o medie de 2.6 deposedări, respectiv 2 câștigate.

Carol Taub, fundașul stânga al echipei noastre a acumultat în această stagiatură 5 apariții pe teren, 3 dintre acestea fiind în campionat, iar celelalte 2 fiind în Cupa României. În campionat a intrat în teren în ultimele minute în jocul cu Brăila (0-3), și a fost pe teren și în partidele cu FC Brașov (1-0) și cu Astra Giurgiu (1-2). În Cupa României a fost titular în meciul cu Sănătatea Cluj (0-4) și a jucat 45 de minute în partida cu CAO Oradea (2-1). Carol a avut o medie de 14 pase/meci, 12 dintre acestea fiind precise și 2.5 deposedări, respctiv 1 câștigată, în acestă stagiatură.

Alexandru Gîț, fundaș dreapta, s-a alăturat clubului nostru în această vară. Jucătorul de 24 de ani a bifat 13 prezențe la meciurile din campionat sub emblema ”U”, acumulând un total de 935 de minute de joc. A reușit un assist în meciul cu Csikszereda (3-1) și a primit cartonașul roșu în partida cu CSC Șelimbăr (4-2). Media paselor pentru Gîț în această stagiatură este de 43/meci, 30 dintre acestea fiind precise, iar media duelurilor de 15, respectiv 9 câștigate.

Florinel Mitrea, fundaș stânga, a venit la FC Universitatea Cluj în această vară de la formația AFC Chindia Târgoviște. A bifat 16 prezențe în tricoul ”U” Cluj, 15 partide fiind în campionat și o partidă în Cupa României. A acumulat un număr de 1331 de minute jucate în această stagiatură. A reușit un assist în meciul cu Ripensia Timișoara (0-3). Mitrea a reușit o performață de 50 de pase/meci în medie, 39 fiind pase precise și 2.3 driblinguri, 1.56 fiind reușite de către fundașul nostru.

Roberto Alarcon, fundaș dreapta al fomației noastre, s-a alăturat clubului în această stagiatură. Are 8 apariții în meciurile oficiale ale FC Universitatea Cluj, 7 apariții în campionat și una în Cupa României. A debutat pentru ”U” în meciul cu Brăila (0-3) și a intrat în teren pe finalul partidei, iar în Cupa României a intrat în teren în minutul 78 în partida cu CAO Oradea (2-1). Roberto Alarcon a înregistrat o medie de 8 dueluri, dintre care 4.3 câștigate, și 1.71 drublinguri, 1.42 fiind reușite de fundașul nostru.

Tudor Vomir, revenit din perioada de împrumut de la Unirea Dej în această vară, are 6 apariții pe teren în această stagiatură și a acumulat un număr de 359 de minute de joc. A fost titular în meciurile cu Metaloglobus București (2-1) și Csikszereda (3-1), și a intrat în teren și în partidele cu Unirea Dej (3-1) și CSC Șelimbăr (4-2). În Cupa României a fost titular în ambele meciuri disputate de Universitatea, având și un gol în partida cu Sănătatea Cluj (0-4). În meciurile în care a fost pe teren, Tudor înregistrat o medie de 3 pase/meci, o pasă fiind precisă.

Laurențiu Rus, fundașul central a clubului nostru, a avut o singură apariție în meciurile din campionat în acest sezon, acumulând 45 de minute de joc. A intrat pe teren în cea de-a doua repriză în partida cu ACSM Poli Iași (2-0).

Postat în Fotbal Liga 2 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii