Superstats. Cifrele sezonului: Mijlocașii

Superstats. Cifrele sezonului: Mijlocașii

21 dec. 2021 18:23:03

Prin seria „Superstats. Cifrele Sezonului”, alături de partenerul nostru principal, Superbet, vă prezentăm statisticile individuale ale jucătorilor care au îmbrăcat tricoul lui ”U” în cele 16 jocuri oficiale disputate de la începutul sezonului 2021/2022, până acum, la final de an.

În prima parte a sezonului curent, linia de mijloc a echipei noastre a fost asigurată de 11 jucători. Mijlocul lui ”U” în acest sezon a avut o medie de vârstă de 23,6 ani. Din vechea gardă a liniei de mijloc a echipei noastre au rămas și în această stagiatură Victor Dican, Nicolae Pîrvulescu, Sergio Ribeiro și Daniel Novac, aceștia fiind ajutați de noii sosiți, Cristian Balgiu, Marius Ciobanu, Charles Acolatse, Dragoș Tescan, Florian Haită și Iaser Țurcan. Vlad Moraru a fost promovat de la echipa de juniori U19.

Victor Dican, căpitanul secund al echipei noastre, a bifat în această primă parte a sezonului 17 meciuri pentru echipa noastră, 16 meciuri în campionat și un meci în Cupa României. A acumulat 1268 de minute de joc în partidele disputate. A marcat două goluri în acest sezon, unicul gol în partida cu Unirea Constanța (1-0) și golul egalizator în meciul cu Metaloglobus București (2-1). A avut o medie de 32 de pase/meci, 26 fiind precise, și o medie de 16 dueluri, 10 câștigate.

Nicolae Pîrvulescu a avut 12 apariții în meciurile oficiale ale clubului, acumulând un număr de 349 de minute jucate. A avut o apariție în Cupa României și 11 în meciurile din campionat. A reușit un assist în meciul cu FC Brașov (1-0). Aavut o medie de 1.18 șuturi pe poartă/meci, 0.36 fiind plasate pe poartă, și 7 dueluri, 3.1 fiind castigate de mijlocașul nostru.

Sergio Ribeiro a bifat 1038 de minute jucate în cele 14 partide în care a intrat în teren. A jucat o partidă în Cupa României și 13 partide în campionat. A marcat trei goluri, unul în partida cu SSU Politehnica Timișoara (3-0), în partida cu Csikszereda (3-1) și cu Dacia Unirea Băila (0-3). Are o medie de 1.57 șuturi pe poartă, 0.5 fiind trimise pe spațiul porții și 30 de pase, 22 fiind pase precise.

Vlad Moraru a bifat în acest sezon șapte apariții în meciurile oficiale ale FC Universității, cinci meciuri în campionat și două în Cupa României, acumulând în total 223 de minute de joc. A marcat două goluri în sezonul regulat în Liga Elitelor U19. În tricoul primei echipe, Vlad are o medie de 3.6 pase, 2.4 fiind pase precise și 2.8 dueluri, și 1 duel câștigat/meci.

Daniel Novac a avut trei apariții în acest început de sezon, două prezențe fiind în Cupa României și o apariție în campionat. A acumulat un total de 154 de minute de joc în cele trei partide bifate.

Cristian Balgiu s-a alăturat familiei ”U” în această vară și a avut 15 apariții în meciurile oficiale disputate de FC Universitatea Cluj. A acumulat 1244 de minute de joc în cele 14 meciuri din campionat și jocul din Cupa României. A avut două assisturi, unul în meciul cu Brăila (0-3) și în meciul cu Unirea Dej (3-1). Are o medie de 53 de pase/meci, 44 fiind pase precise, 4.5 deposedări, 2 dintre acestea fiind reușite.

Marius Ciobanu, alăturat clubului nostru în vara acestui an, a avut 11 apariții, nouă fiind în meciurile din campionat și două în partidele din Cupa României. A acumulat 564 de minute de joc în meciurile în care a intrat în teren. Are o medie de 5.7  dueluri/meci, 2.5 fiind castigate de jucătorul echipei noastre și 1.09 driblinguri, dintre care 0.81 reușite.

Charles Acolatse s-a alăturat clubului nostrum la finalul acestei very, având șapte apariții în meciurile oficiale disputate de U Cluj, acumulând un număr de 302 minute de joc. Are o medie de 16 pase/meci, 12 fiind pase precise și 8 dueluri în care a fost implicat, 4 dintre acestea fiind castigate de fotbalistul togolez.

Dragoș Tescan, mijlocașul ofensiv de 22 de ani, s-a alăturat clubului nostru în această vară, și a acumulat 13 prezențe în teren în meciurile disputate de ”U”. A avut 11 apariții în campionat și 2 apariții în Cupa României acumulând un număr de 616 minute de joc. A reușit să marcheze de 2 ori, în meciul cu CAO Oradea (2-1) în Cupa României și o altă reușită în partida cu Unirea Dej (3-1), și are un assist în meciul cu CSC Șelimbăr (4-2). Are o medie de 1.3 șuturi/meci, 0.9 fiind pe spațiul porții, și 10 dueluri, 3.9 fiind castigate de acesta.

Florian Haită, sosit de la echipa noastră de la Farul Constanța în această vară, are în prima jumătate a sezonului 16 apariții în meciurile oficiale ale FC Universitatea Cluj, acumulând un număr de 1185 de minute de joc. Are 3 goluri în campionat în meciurile cu Ripensia Timișoara (0-3), CSC Șelimbăr (4-2) și FC Brașov (1-0) și o pasă decivisă în jocul cu Unirea Constanța (1-0). Are o medie de 2.3 șuturi/meci, 1 fiind pe spațiul porții și 21 de dueluri, 11 fiind castigate de decarul nostru.

Iaser Țurcan a ajuns la ”U” sub formă de împrumut de la FC Petrocub Hincesti. A avut trei prezențe în mecirile oficiale, una în Cupa României și două în campionat, acumulând un număr de 135 de minute de joc. În Cupa României a reușit să marcheze în partida cu Sănătatea Cluj (0-4).

Postat în Fotbal Liga 2 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii