Superstats. Cifrele sezonului: Atacanții

Superstats. Cifrele sezonului: Atacanții

7 ian. 2021 13:37:21

Prin seria „Superstats. Cifrele Sezonului”, alături de partenerul nostru principal, Superbet, vă prezentăm statisticile individuale ale „studenților” în cele 16 jocuri oficiale disputate de la începutul sezonului 2020/2021.

FC Universitatea Cluj a înscris 28 de goluri în toate competițiile, 40% din totalul de goluri fiind marcate de linia de atac, care a rămas în mare parte aceeași din anii trecuți, o noutate fiind israeleanul Idan Golan, cel care este și golgheterul echipei noastre.

Idan Golan a sosit pe Cluj Arena de la Hapoel Nof HaGalil și s-a integrat rapid în angrenajul echipei noastre încă din perioada de pregătire, reușind să înscrie de patru ori în meciurile amicale. Acesta și-a continuat forma bună și în meciurile oficiale. A prins 12 jocuri (825 de minute) pentru ”U”, reușind să înscrie de cinci ori și să ofere șase pase decisive. Decarul Universității a înscris primul gol într-un meci oficial pentru alb-negrii în meciul cu Gloria Buzău (1-2). Idan a mai marcat în victoria cu Pandurii Târgu Jiu (2-0), cu Csikszereda (1-2) și a reușit o dublă în victoria din șaisprezecimile Cupei României, de pe terenul Hușanei Huși (8-2). La capitolul assist-urilor, el a contribuit decisiv de două ori la golurile Universității în victoria cu Unirea Slobozia (3-1), dar și în meciurile câștigate de ”U” cu Pandurii Târgu Jiu (2-0), Dunărea Călărași (2-1) și Hușana Huși (8-2).

Cristian Gavra este atacantul cu cele mai multe prezențe în tricoul Universității în acest sezon, el făcându-și apariția de 13 ori (826 de minute) pe teren. Vârful de atac a început ca titular de 11 ori și a intrat pe teren de pe bancă în meciurile cu Politehnica Timișoara (0-1) și Cszikszereda (1-2). Gavra a marcat de două ori în acest sezon, însă golurile lui au fost extrem de importante în economia acelor meciuri. Primul său gol în actuala stagiune a venit în etapa cu numărul patru, când a deschis scorul în fața celor de la Unirea Slobozia (3-1). Gavra a punctat primul pe tabelă și în victoria cu Dunărea Călărași (2-1), el reușind să îl învingă cu un șut superb de la 20 de metri pe Began.

Aflat la al cincilea an consecutiv alături de ”U”, Dorin Goga a înscris primul gol al echipei noastre în actuala stagiune. În prima etapă, el a adus victoria „studenților, cu 1-0, pe terenul celor de la Aerostar Bacău. În cele 11 meciuri bifate (525 de minute), el a izbutit să înscrie și în victoria cu 2-0 reușită de „studenți” în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu pe teren propriu. Dorin Goga a punctat și la capitolul paselor decisive în partida cu Gloria Buzău (1-2), când l-a servit elegant, cu călcâiul pe Idan Golan.

Tânărul Alex Pop a completat lista atacanților Universității în acest început de sezon. El a fost utilizat în șapte meciuri (173 de minute), toate din postura de jucător introdus de pe bancă. Alex și-a făcut datoria de fiecare dată când a intrat pe teren și a avut parte de câteva evoluții solide. Atacantul în vârstă de 20 de ani a punctat de două ori în tricoul echipei noastre. Primul gol înscris de el a venit în meciul cu Unirea Dej din Cupa României. Atunci, Alex a închis tabela la 2-0, după o finalizare frumoasă pe lângă portarul advers. Al doilea gol a venit în meciul cu CSM Reșița, pierdut de ”U” cu 1-2. Alex a interceptat o minge în jumătatea adversă, a trecut de doi adversari și a înscris cu o execuție de efect. Acea reușită a primit titlul de SUPERGOLUL anului 2020, în urma voturilor oferite de fanii Univeristății.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii