Superstats. Cifrele sezonului: Mijlocașii

Superstats. Cifrele sezonului: Mijlocașii

28 dec. 2020 16:54:56

Prin seria „Superstats. Cifrele Sezonului”, alături de partenerul nostru principal, Superbet, vă prezentăm statisticile individuale ale „studenților” în cele 16 jocuri oficiale disputate de la începutul sezonului 2020/2021, până acum, la final de an.

În lotul echipei noastre mai evoluează doar patru jucători din linia mediană (Victor Dican, Bogdan Barbu, Cătălin Ștefănescu și Nicolae Pîrvulescu) care se regăsea pe Cluj Arena și în stagiunea precedentă. În actualul sezon s-au alăturat cinci noi mijlocași: Daniel Novac, Ioan Filip, Alex Negrean, Sergio Ribeiro și Yaniv Segev. Matei Moraru (15 ani), Denis Mâneran (18 ani) și Cosmin Meșter (18 ani) au fost promovați din propria pepinieră. Media de vârstă a fotbaliștilor Universității cu profil de mijlocași este de 23,3 ani.

Victor Dican a ajuns la ”U” în vara lui 2019. Tânărul în vârstă de 20 de ani a evoluat în cinci partide în acest an. El a fost titular o singură dată, în victoria „studenților” din Cupa României de pe terenul Hușanei Huși, cu 8-2. Victor Dican a fost jucătorul care a deschis scorul în meciul din șaisprezecimile Cupei, acesta marcând cu o lovitură de cap, în urma unui corner. El a mai intrat pe parcurs în jocurile cu Unirea Dej (2-0), Pandurii Târgu Jiu (2-0), CS Mioveni (1-0) și Ripensia Timișoara (1-0), acumulând un total de 120 de minute pe teren.

 

Produs al academiei Universității, Alex Negrean a revenit în această vară pentru a îmbrăca tricoul alb-negru. Talentatul mijlocaș și-a câștigat rapid locul de titular în echipa noastră, fiind prezent de zece ori în primul 11. În alte cinci partide, Alex a intrat de pe banca de rezerve și impactul său în joc a fost unul vizibil, mai ales în meciul cu Turris (4-1), când a construit două dintre acțiunile ce au fost finalizate cu gol. În etapa a noua, mijlocașul în vârstă de 19 ani a adus victoria „studenților” pe terenul celor de la CS Mioveni cu o bijuterie de gol, un șut imparabil. La vinclu, de la 20 de metri. Acesta a fost primul său gol la nivel de seniori. El a fost unul dintre cei mai utilizați jucători din lotul Universității, bifând 922 de minute pe teren.

 

Yaniv Segev a fost ultimul transfer perfectat de ”U” la începutul sezonului. Mijlocașul central israelean, venit din fotbalul suedez, a îmbrăcat tricoul Universității în trei partide (145 de minute). El a debutat în primul tur al Cupei României, când ”U” a trecut de Unirea Dej cu 2-0. A fost integralist în șaisprezecimi, pe terenul Hușanei, partidă în care a reușit și un assist. Yaniv a evoluat și în campionat, fiind pe teren în ultimele minute ale jocului cu Ripensia Timișoara (1-0).

 

Liderul celor de la FC Voluntari în drumul spre primul trofeu din istorie, Cupa României din 2017, Daniel Novac s-a alăturat Universității în această vară. Experimentatul mijlocaș central a debutat pentru echipa noastră chiar în prima etapă, pe terenul celor de Aerostar Bacău, când ”U” s-a impus cu 1-0. Novac a fost pe teren în 11 meciuri (671 de minute). A fost titular în șapte partide de campionat și în victoria din Cupă cu Unirea Dej, meci în care a oferit pasa decisvă la golul lui Alex Pop. Cea mai reușită prestație a fost în etapa a șaptea. În jocul cu Turris, câștigat de alb-negrii cu 4-1, Daniel Novac marcat de două ori.

 

Sosit în pauza de iarnă a stagiunii precedente, Bogda Barbu a evoluat în 11 meciuri în acest sezon (460 de minute), în cinci dintre ele făcând parte din primul 11. El a contribuit decisiv la golul înscris de Denis Mâneran în fața Concordiei Chiajna, reușită care ne-a adus un punct. Atunci, cu o diagonală precisă în careu, Bogdan Barbu i-a așezat perfect mingea pe piept tânărului atacant, care a trimis mingea în plasa porții.

 

Ioan Filip a venit cu un plus de experiență în zona mediană pentru ”U”. Dublu campion al României și jucător cu prezențe în Champions League, mijlocașul defensiv a bifat opt partide (705 minute) în tricoul Universității, toate din postura de titular. El a izbutit să marcheze un gol în meciul din etapa a patra, când echipa noastră s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Unire Slobozia.

 

Cel mai tânăr component al lotului este Matei Moraru, unul dintre cei mai talentați jucători produși de academia clubului nostru. El a debutat în tricoul primei echipe la doar 15 ani și două luni, în primul meci din Cupa României, câștigat de ”U” cu 2-0 împotriva Unirii Dej. A fost titular în jocul cu Rapid și a mai intrat pe parcurs în victoria cu Hușana Huși (8-2). Matei Moraru a bifat în total 117 minute pe teren la nivel de seniori. Pe lângă aceste jocuri, tânărul mijlocaș a mai evoluat și în Liga Elitelor, pentru echipa U19 a Universității.

 

Cosmin Meșter a fost promovat la prima echipă la începutul stagiunii. În vârstă de 18 ani, Cosmin a purtat de șase ori tricoul echipei mari, acumulând un total de 309 minute pe teren. El a contribuit decisiv la acțiunea care a fost finalizată cu gol de Alex Negrean în meciul cu CS Mioveni. Pe lângă meciurile de la prima echipă, Cosmin Meșter a jucat și în Liga Elitelor alături de juniorii U19.

 

Nicolae Pîrvulescu este la al treilea sezon alături de ”U”. Mijlocașul a absentat în primele jocuri, însă a revenit cu gol la primul meci în care a fost titularizat de Costel Enache. El a înscris primul gol în victoria cu 3-1 reușită de „studenți” în fața celor de la Unirea Slobozia. „Nicki” a deschis scorul și în etapa a cu numărul șapte, când echipa noastră a trecut cu 4-1 de Turris. Pîrvulescu a strâns zece prezențe în prima parte a acestei stagiuni (522 de minute), în șase partide de campionat fiind titular.

 

Cătălin Ștefănescu a îmbrăcat tricoul Universității de 10 ori (365 de minute). Acesta a intrat de cele mai multe ori din postura de rezervă și a reușit să contribuie la presiunea ofensivă exercitată de echipa noastră. Cătălin a înscris de două ori în acest sezon, în victoria cu Hușana Huși (8-2). Ștefănescu l-a servit perfect din corner pe Gabi Tamaș în ultima partidă a anului, câștigată de echipa noastră cu 1-0 în fața Ripensiei Timișoara.

 

Denis Mâneran a debutat pentru echipa mare a Universității, chiar în prima etapă de campionat, pe terenul celor de la Aerostar. El a strâns 12 prezențe în tricoul lui ”U” (665 de minute). A reușit câteva prestații remarcabile, marcând primul gol la seniori în victoria Universității de la Turnu Măgurele (4-1). În etapa următoare, intrat după o oră de joc, Mâneran a înscris golul ce ne-a adus un punct pe teren propriu, în partida cu Concordia Chiajna.

 

Crescut de FC Porto, Sergio Ribeiro a ajuns la FC Universitatea Cluj la începutul sezonului. Mijlocașul în vârstă de 24 de ani a debutat cu gol, în meciul din Cupa României câștigat de ”U” cu 2-0 în fața Unirii Dej. Portughezul a crescut în evoluții și a avut câteva jocuri solide în a doua jumătate a campionatului. A reușit să marcheze o dublă în meciul de la Huși (8-2), iar în fața Dunării Călărași (2-1) a înscris golul de trei puncte. În total, Ribeiro a bifat opt prezențe în tricoul echipei noastre, acumulând un total de 425 de minute pe teren.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii