Superstats. Cifrele sezonului: Portarii

Superstats. Cifrele sezonului: Portarii

19 dec. 2020 18:11:02

Prin seria „Superstats. Cifrele Sezonului”, alături de partenerul nostru principal, Superbet, vă prezentăm statisticile individuale ale „studenților” în cele 16 jocuri oficiale disputate de la începutul sezonului 2020/2021, până acum, la final de an.

Poarta Universității a fost apărată în acest sezon de trei goalkeeperi: Vlad Muțiu, Cosmin Vâtcă și Andrei Gorcea. Din lot a mai făcut parte și Patrik Kis, tânărul de 15 ani fiind portarul titular al echipei de juniori U17.

Povestea acestui sezon a început pentru ”U” la Bacău, pe terenul celor de la Aerostar. Vlad Muțiu a reușit atânci câteva intervenții salvatoare, ce au ținut scorul la 0-0, până în minutul 60, când Dorin Goga a marcat golul de trei puncte. Sosit în această vară la echipa noastră, Vlad a strâns 11 jocuri (990 de minute) în tricoul alb-negru și a reușit să închidă poarta de patru ori, împotriva celor de la Aerostar Bacău (1-0), Pandurii Târgu Jiu (2-0), Metaloglobus (0-0) și Ripensia Timișoara (1-0). În cele 11 jocuri în care Vlad Muțiu a apărat buturile Universității, echipa noastră a câștigat de șase ori.

Cu o experiență vastă în fotbalul românesc, Cosmin Vâtcă a fost al doilea portar, ca număr de prezențe în poarta Universității. Acesta a bifat patru meciuri (360 de minute). Vâtcă a debutat pentru ”U” în meciul din Cupa României, împotriva celor de la Unirea Dej, câștigat de „studenți” cu 2-0. Primul său joc în campionat a fost victoria cu CS Mioveni. Atunci, goalkepeerul Universității a reușit o prestație excelentă, fără cusur.

Andrei Gorcea este unul dintre tinerii talentați promovați din academia clubului nostru. În vârsă de 19 ani, el a avut primul contact cu echipa mare pe parcursul sezonului trecut, fiind chiar titularizat în două jocuri din campionat. În această stagiune, Andrei a fost utilizat de Costel Enache în partida din faza șaisprezecimilor Cupei României, de pe terenul celor de la Hușana Huși. „Studenții” s-au impus cu 8-2 în fața formației vasluiene din al treilea eșalon.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii