Test util pentru „studenți”: ”U” – Metalurgistul Cugir 3-1

7 aug. 2020 15:18:12

„Studenții” s-au impus în fața formației de Liga a III-a, Metalurgistul Cugir, într-un joc-școală disputat vineri.

Băieții lui Adi Falub au forțat deschiderea scorului încă din startul meciului, când Inacio nu a putut să îl învingă pe goalkeeperul oaspeților după o pasă excelentă peste apărarea adversă oferită de Gavra. La 15 minute de la fluierul de început, cel mai recent transfer al Universității, Gabi Tamaș a ratat oportunitatea de a marca primul gol în tricoul alb-negru, la o lovitură de colț. Peste alte cinci minute, Inacio a izbutit o acțiune personală în bandă și i-a așezat mingea lui Gavra, care de la marginea careului mare, a trimis mingea în poartă cu un șut plasat. Oaspeții au egalat după aproximativ jumătate de oră din meci, când vârful Marius Lupu a reluat cu capul, fără șansă pentru Muțiu, o minge centrată din partea dreaptă. Până la pauză, Ștefănescu cu un șut deviat de apărarea adversă în corner și Taub într-o situație singur cu portarul nu au reușit să înscrie pentru ”U”, la finalul primelor 45 de minute scorul fiind 1-1.

La începutul celui de-al doilea act, „studenții” au forțat desprinderea pe tabelă, însă șutul lui Barbu nu a pus probleme la poarta celor de la Cugir. În minutul 50, la o centrare a lui Dican, Gavra a finalizat cu capul pe lângă poartă. La următoarea fază, Lynel Kitambala, atacantul francez aflat în probe la ”U”, a trecut pe lângă gol. Elevii lui Adrian Falub au bifat a doua reușită cu un sfert de oră înainte de final prin austriacul Botic, care a marcat cu un șut plasat din exteriorul careului. În minutul 79, Goga a executat o lovitură liberă, Telcean a recentrat în careu și Kitambala a marcat din careul mic pentru 3-1, acesta fiind și rezultatul final.

Echipa de start trimisă în teren de Adi Falub: Muțiu – Horj, Tamaș, Dican – Inacio, Novac, Văsălie, Taub, Pop, Gavra, Ștefănescu

Au mai intrat: Kitambala, Barbu, Crăciun, Telcean, Ilieș, Neciu, Negrean, Goga, Botic, Vomir.

Nume noi în echipa Universității

Ionuț Ilieș (fundaș dreapta – 18 ani) este unul dintre juniorii de perspectivă din cadrul academiei noastre, care se în această perioadă cu echipa de seniori a Universității.

Manuel Botic (21 de ani) este un mijlocaș ofensiv austriac crescut de FC Admira Wacker. Acesta se află în probe la FC Universitatea Cluj.

Lynel Kitambala evoluează în centrul atacului sau în bandă. Francezul în vârstă de 31 de ani, cu prezențe în echipele de juniori U20 și U21 ale Franței, a trecut în cariera sa la echipe precum AJ Auxerre, Dijon, Dynano Dresda, Saint-Étienne sau Levski Sofia.