Toți ochii pe “U”! “E momentul nostru!”

Toți ochii pe “U”! “E momentul nostru!”

5 iun. 2019 15:00:00
După un sezon regulat extrem de încins, dar în care a devenit echipa cu cel mai prolific atac din serie (83 de goluri) și cu a doua cea mai bună defensivă (26), “U” va da peste FC Hermannstadt la baraj, primul meci fiind programat duminică, 9 iunie, de la ora 18:00, pe Cluj Arena. Cu nu mai puțin de 230 de prezențe “all-time” în tricoul “alb-negru”, mijlocașul Gabriel Giurgiu a vorbit, printre altele, pentru site-ul nostru oficial, despre momentele-cheie ale campionatului peste care am tras deja cortina, respectiv dubla-manșă care o poate readuce pe Universitatea Cluj în “elită”, după o pauză de patru ani.   Fcuniversitateacluj.ro: Suntem în fața ultimei etape a sezonului regulat, iar suspansul se menține la cote ridicate. Cum vezi partida cu Pandurii Târgu Jiu? (Interviul a fost realizat înaintea meciului cu Pandurii, n.n) G.G: Va fi o întâlnire foarte importantă pentru noi, mai ales că e ultima etapă. Suntem, de asemenea, la mâna noastră pentru calificarea la “baraj”, acesta fiind singurul obiectiv care ne-a mai rămas, din păcate. Trebuie să fim încrezători, să ne antrenăm foarte bine săptămâna aceasta, iar la ora meciului să fim pregătiți din toate punctele de vedere și să câștigăm.   Cea mai tare ediție a ligii secunde din ultimele decenii a coincis cu Centenarul clubului nostru. Cum a fost să jucați majoritatea partidelor având o evidentă presiune a rezultatelor? G.G: Ca și fotbalist, în meciurile pe care le joci există și o anumită presiune. În echipa noastră sunt mulți jucători care au trăit partide importante, au evoluat în meciuri cu o anumită încărcătură, dar eu cred că dacă eram puțin mai atenți puteam foarte bine să fim pe primele două locuri chiar înaintea ultimei runde. Nu am pierdut nimic, avem încă șansa noastră, pe care trebuie să o fructificăm cu încredere.   Cum ai simțit duelurile cu Academica Clinceni, Chindia Târgoviște respectiv Petrolul Ploiești? G.G: Anul acesta au fost echipe destul de bune în Liga a II-a. Cu Academica am câștigat acasă (3-0, n.n) și am remizat în deplasare (0-0, n.n). Per total, stăm mai bine decât Clinceni și Chindia Târgoviște, doar Petrolul Ploiești are avantajul meciurilor directe cu noi. Le felicit pe primele două că au reușit să promoveze. Așa cum am spus, trebuie să fim foarte atenți și hotărâți în ultima etapă, deoarece Petrolul este în spatele nostru, drept pentru care sâmbătă victoria e obligatorie.     Merită Academica și Chindia să fie în Liga 1? G.G: Dacă au mai multe puncte decât noi și au reușit să se distanțeze, merită.   Dincolo, în Liga 1, bătălia pentru salvare se dă între Dunărea Călărași și Hermannstadt. Pe care dintre ele o așteptați pe Cluj Arena?   G.G: Dacă stăm să ne uităm, fiecare dintre echipe are atât puncte forte, cât și puncte slabe. Important este ca noi să învingem Pandurii și să ajungem la “baraj”. Apoi, indiferent de formația pe care o vom întâlni, trebuie să fim pregătiți, montați și, împreună cu suflarea “U”-istă, cred că vom reuși să promovăm.   Universitatea ar fi în fața primului său “baraj” pentru revenirea în “elită”. Cum se câștigă o astfel de dublă manșă? G.G: Se câștigă cu foarte multă încredere, cu capul, cum se spune. E necesar să fim foarte bine pregătiți. Sunt două meciuri, nu știm încă unde vom juca prima manșă, dar și acest aspect contează foarte mult. E extrem de important să fim conectați până la final, pentru că fiecare echipă care merge la “baraj” are șansa ei. Până acum, din câte știu, nici o formație din liga a II-a care a ajuns în această fază nu a reușit să promoveze, așa că poate e momentul să facem noi acest lucru.   Un mesaj pentru suporteri, acum, când putem să facem un pas atât de important spre promovare? G.G: Să fie pozitivi, să fie alături de noi, pentru că împreună putem să realizăm lucruri mărețe și să revenim în Liga 1.   FC Hermannstadt s-a calificat la baraj duminica trecută, într-un final dramatic, după ce a trecut cu 2-1 de Dunărea Călărași, chiar la Sibiu. Dunărea a înscris prima, prin Steliano Filip (77), Tsoumou a restabilit egalitatea în minutul 85, iar Lendric a dat lovitura în prelungirile partidei. Cu 27 de puncte, sibienii au urcat pe locul 12 în play-out, în timp ce formația lui Dan Alexa a retrogradat direct.        
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii