“Toți pentru 1!”

“Toți pentru 1!”

6 feb. 2019 14:00:00
Trei dintre fotbaliștii sosiți în această iarnă la echipa noastră, Daniel Pîrvulescu, Ionuț Ursu și Mircea Axente, ne-au dezvăluit, din cantonamentul pe care Universitatea îl efectuează în Antalya, primele lor impresii despre transferul la Cluj și au vorbit despre lupta pentru promovare, varianta din a doua parte a sezonului. “Singurul nostru gând este să ajungem în Liga 1 în anul Centenarului!”, sună mesajul transmis de fotbaliștii “Șepcilor roșii”, cu două săptămâni și jumătate înaintea reluării campionatului. Stagiul de pregătire al “studenților” se apropie de final, iar achizițiile care au făcut joncțiunea cu lotul deplasat în Turcia se gândesc deja la momentul debutului, într-un meci oficial, în tricoul “alb-negru”. Primul jucător transferat de clubul nostru în 2019, mijlocașul ofensiv Daniel Pîrvulescu, are planuri dintre cele mai îndrăznețe aici, la “U”. “Am venit cu gândul ca în anul în care Universitatea sărbătorește Centenarul să pun umărul la promovare, deoarece locul acestei echipe este pe prima scenă a fotbalului românesc. Am întâlnit un grup frumos, unit, care m-a făcut să simt, încă din primele momente, că fac parte din familia Universității. Îmi plac echipele de tradiție”, a declarat, pentru site-ul oficial, jucătorul sosit de la Pandurii Târgu Jiu, formație pentru care a înscris în tur de 12 ori. Împrumutat până în vară de la Sepsi Sfântu Gheorghe, fundașul central Ionuț Ursu își propune să joace din nou în Liga 1, de această dată pe Cluj Arena. “Mi-am dorit foarte mult să ajung la “U”, pentru că vreau să promovez cu această echipă frumoasă și de tradiție. Am întâlnit aici oameni extraordinari, cu un caracter deosebit, profesioniști, care m-au ajutat imediat să mă integrez în vestiar. Avem în lot jucători foarte buni, cu calități extraordinare, iar singurul nostru gând este promovarea în Liga 1”, a completat jucătorul în vârstă de 29 de ani, care, în carieră, a mai trecut pe la FCM Bacău, FC Botoșani, Dunărea Călărași, Săgeata Năvodari și SC Bacău. Al treilea transfer al iernii, Mircea Axente (ex-Dinamo București) a debutat cu o “dublă” în “amicale”, în chiar prima partidă-test complet disputată și câștigată de ai noștri în Turcia, 4-1 cu armenii de la Pyunik Erevan. “Am venit la “U” cu gândul de a ajuta echipa și de a contribui la atingerea obiectivelor. Îmi propun să muncesc zi de zi, iar la final să ne bucurăm cu toții de promovarea în Liga 1. Avem o echipă foarte bună, cu mulți jucători experimentați, de valoare, dar și jucători tineri, ambițioși, care vor să demonstreze că pot evolua la nivel înalt. Din ce am văzut până acum, eu cred că o pot face. Universitatea este un club de tradiție, cu spirit, cu o istorie în spate și cu suporteri adevărați”, a spus Axente. Tot în această pauză competițională, FC Universitatea Cluj s-a mai înțeles cu fundașii Andrei Răuță, respectiv Vlad Motroc, contractele lor urmând a intra în vigoare începând cu data de 1 iulie. Altfel, următorul meci de pregătire este programat mâine, de la ora 13:30 (ora României), împotriva bulgarilor de la FC Montana. Agenda “studenților” a fost completată, între timp, cu un nou “examen”, așa că vineri, în ultima zi a cantonamentului din Antalya, elevii lui Bogdan Lobonț vor fi față în față cu FC Navbahor (locul 4 în Super Liga din Uzbekistan), ora de start urmând a fi stabilită ulterior.   Rămâneți pe site-ul oficial, dar și pe pagina noastră de Facebook, pentru ultimele noutăți din cantonament!  
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii