Trei puncte și terminăm anul pe loc de play-off. ”U” - Ripensia: 1-0

11 dec. 2020 23:31:39

FC Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Ripensia Timișoara și se menține în cărțile obiectivului fixat la începutul sezonului. Cu această victorie, echipa noastră a urcat pe poziția a șasea în clasamentul ligii secunde, la trei puncte de echipa de pe poziția secundă, Viitorul Târgu Jiu.

Alb-negrii au început partida în aceeași notă precum jocul precedent de pe teren propriu, de la mijlocul săptămânii, când „studenții” au învins Dunărea Călărași cu 2-1. Stilul mai ofensiv, determinarea și pofta mai mare de a ieși la joc s-au concretizat într-o primă ocazie în minutul 7. Atunci, Taub a așezat o minge în careu din dreapta, iar vârful nostru, Gavra, a reluat cu capul puțin pe lângă poartă. După aproximativ un sfert de oră de joc, ”U” a obținut un corner, iar Tamaș, Mureșan și Gavra s-au așezat dominant în careu pentru lovitura de colț. Ștefănescu a centrat, căpitanul nostru, Gabi Tamaș, a făcut un pas în spate, după care a reluat puternic cu capul, iar Dobre, deși a atins inițial balonul, a fost în cele din urmă învins. Acesta a fost primul gol reușit de Gabi Tamaș în tricoul Universității.

Golul al doilea putea veni în urma unei rețete similare, de această dată însă, Idan Golan, aflat la finalizare, a trimis mingea pe lângă stâlpul porții oaspeților. Până la fluierul de final al primelor 45 de minute, ambele echipe au practicat un joc de luptă, concentrat în zona de mijloc, fără ocazii de poartă.

Repriza a doua a început cu o șansă a Ripensiei. Șutul lui Popovici din afara careului mare a fost respins de Muțiu în afara terenului. Replica alb-negrilor a venit în minutul 58. Sergio Ribeiro a executat o lovitură liberă, iar mingea a fost deviată de Tamaș în plasa laterală. Pîrvulescu și-a încercat și el norocul cu un șut, la o acțiune personală rapidă, însă Dobre a respins cu greu în lateral. Pe final, Muțiu s-a evidențiat la oportunitățile oaspeților, cel mai periculos fiind șutul lui Macrițchii.

Costel Enache a tras câteva concluzii după ultimul joc din 2020.

„Suntem puțin cam naivi în a trata lucrurile. După o înfrângerea fost dezastru, iar o victorie parcă ne face minunați. Eu sunt  educat profesional de foarte mulți ani și știu că lucrurile nu trebuie duse în extreme niciodată. E nevoie de un echilibru, e nevoie de continuitate și de consecvență. O stare sufletească pozitivă e normal să apară după o victorie. După o înfrângere e bună puțină tihnă și puțină modestie, dar nu lucruri duse la extrem. Noi am făcut asta și am greșit. Văd că nu învățăm din aceste trăiri. Ar fi bine să învățăm să fim mai echilibrați. Lupta e destul de lungă, destul de grea și acum e o situație doar de moment, o conjunctură. Mai e mult de muncă, iar singurul lucru pozitiv e că am văzut jucătorii foarte motivați, determinați și uniți. Este singurul punct care ne dă un echilibru pentru viitor. Mai sunt aspecte precum jocul, mai puțin spectaculos, dar faptul că jucătorii și-au lăsat sufletul pe teren e foarte important.

Am spus de foarte multe ori că fotbalul este un proces și are nevoie de continuitate, de continuitate, de consecvență, de niște reguli, de principii ce trebuie implementate, respectate și bătătorite.Am spus că partea de covid ne va afecta foarte, foarte mult. Noi monitorizăm jucătorii, am văzut ce s-a întâmplat cu ei, am văzut în antrenamente și am văzut în joc”, a spus antrenorul Universității.