“U” Cluj – CS Mioveni 1-2

“U” Cluj – CS Mioveni 1-2

7 apr. 2019 15:00:00
Seria invincibilității echipei noastre pe Cluj Arena a fost întreruptă, sâmbătă, de CS Mioveni. După un start cu un joc de posesie al “Șepcilor roșii”, ocaziile au apărut în ultimul sfert de oră. Mai întâi, la capătul unei acțiuni lucrate, Axente a pătruns în careu, l-a driblat pe Croitoru, care ieșise hazardat dintre buturi, dar vârful lui “U” a intrat în unghi, iar balonul centrat ulterior a fost respins în corner de Beța (30). La scurt timp a venit și prima replică tăioasă a oaspeților. Măzărache a luat o acțiune pe cont propriu, a rămas singur cu Dur-Bozoancă, însă goalkeeperul nostru a pus piciorul și a păstrat, astfel, tabela intactă (39). Până la pauză, Universitatea avea să mai treacă o dată pe lângă deschiderea scorului. Pîrvulescu l-a găsit liber pe Gavra, golgheterul nostru l-a întors pe Kylien, în colțul careului mic, de unde a tras în forță peste poartă, așa că scorul a rămas “alb” (40). Partea a doua a stat sub semnul ghinionului pentru ai noștri. “Coco” s-a remarcat din nou, la execuția aceluiași Măzărache (67), dar nu a mai putut să intervină, câteva secunde mai târziu, la “trasorul” lui Rădescu, de la 25 de metri. Era, așadar, 1-0 pentru CS Mioveni. La trei minute distanță, Croitoru a respins în lateral șutul lui Florescu, însă, pe final, datele problemei s-au complicat serios pentru Universitatea. Pe contraatac, Ayza a ajuns față în față cu Dur-Bozoancă, care l-a oprit doar cu prețul unui fault, iar “centralul” a dictat penalty și i-a arătat “roșu” direct portarului nostru. Cum Bogdan Lobonț și-a epuizat toate schimbările, între buturi avea să fie trimis un jucător de câmp. Căpitanul de sâmbătă al “alb-negrilor”, George Florescu, a devenit portar de ocazie, dar a fost păcălit de Balint și scorul a devenit 2-0 (82). Gavra a redus din diferență (90), în urma unui corner, prea târziu pentru a se mai schimba ceva. “Șepcile roșii” sunt pe locul 4 (57 de puncte), la trei lungimi de Chindia Târgoviște, ocupanta ultimei poziții care duce direct în Liga 1. Marți, la ora 17:30, vom juca la București, cu Daco-Getica. “U”: Dur-Bozoancă – Căpușă (23, Telcean), Cordoș, Sepsi, Taub – Pîrvulescu, Kofi (M. Coman), Florescu – Axente, Gavra, N. Janos (60, Hordouan)   Bogdan Lobonț, antrenor FC Universitatea Cluj: “Din păcate, am pierdut, dar înfrângerea face parte din joc, din parcursul nostru, mergem înainte. O luăm ca atare, suntem conștienți de ceea ce am făcut pe teren. Băieții au respectat indicațiile, ei nu au nici o vină. Responsabilitatea îmi aparține în totalitate, îmi asum toate rezultatele, în special pe cele negative! Față de meciurile precedente am avut o posesie bună, dar ne-a lipsit ultima pasă, iar în a doua repriză, odată cu trecerea timpului, ne-am precipitat, nu am mai avut luciditate. Chiar înainte de a primi golul am avut o situație în care am fost în posesie și, cu puțină atenție, puteam să rezolvăm faza respectivă în altă manieră. Apoi, ne-am pierdut cu toții răbdarea. Reacția suporterilor este normală, dar nu plec nicăieri. Sunt conștient că sunt la început de drum, că nu am experiență, e ca și cum aș fi debutat în cariera de fotbalist, la 19 ani. Experiența se acumulează greșind, greșeala face parte din parcursul de creștere. Indiferent ce se întâmplă cu cariera mea, această experiență îmi va fi de folos. În fiecare zi experimentăm lucruri din care avem cu toții de învățat, atât eu, cât și staff-ul meu și jucătorii. Realitatea este că în trei partide am obținut numai un punct. Nici în primele patru etape nu am avut un joc strălucit, dar atunci am câștigat. Suntem “U” Cluj, avem jucători cu calități și muncim să le dezvoltăm. Echipa noastră nu stă în absolut nici un fotbalist. “U” Cluj este “U” Cluj și așa va rămâne. Am mai spus-o, promovarea este undeva sus. Este important parcursul pe care îl avem pentru a o atinge, deoarece fotbalul nu înseamnă doar cele două ore și jumătate pe care le petrecem la antrenament. Fotbalul înseamnă să muncești 24 / 7, tot ceea ce faci după ce pleci de la stadion, cum te refaci, cum te alimentezi. Sunt conștient că băieții pot mai mult, sunt capabili să obțină mai mult, au potențial. Toată lumea vrea să promoveze. Clinceniul, Snagovul, Chindia, Petrolul, Universitatea, dar e important ceea ce faci. Obiectivul este rezultatul muncii zilnice, asta trebuie să înțelegem. Suntem privilegiați că muncim la “U” în anul Centenarului și vom face tot ceea ce depinde de noi pentru a promova. Mioveniul nu ne-a surprins absolut deloc, și-a făcut jocul obișnuit, a încercat să facă densitate sub linia mingii. În prima repriză am fost mai mobili și am reușit să fructificăm situațiile “unu contra unu”, dar, mă repet, ne-a lipsit ultima pasă și acolo mai avem de lucru. Ne-am ales această meserie și știm implicațiile ei. Există perioade cu meciuri din trei în trei zile sau din patru în patru zile, dar rolul nostru este să le gestionăm exemplar. Trebuie să luăm partea pozitivă din absolut orice și să existe un echilibru atât la victorii, cât și la înfrângeri”.
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii