Ultim examen reușit înaintea semifinalei Cupei

25 apr. 2023 12:15:32

„Studenții” au câștigat partida cu CS Mioveni, jucată la Mediaș, scor 1-0 în etapa cu numărul 5 din play-out-ul Superligii. Mamadou Thiam a marcat unicul gol al partidei.

Echipa noastră s-a instalat în jumătatea adversă încă de la început și Zé Gomes a avut un șut deviat în corner, după care am reușit cu greu să desfacem apărarea Mioveniului. Chipciu a încercat o execuție de la marginea careului pe finalul primei reprize, fără efect pe tabelă și scorul a rămas 0-0.

Partea secundă a venit cu o schimbare în tabăra noastră, Remacle făcându-și apariția pe teren și același Chipciu a semnat noi ocazii în minute consecutive. Ulterior, încercarea lui Remacle a fost respinsă de către portarul oaspeților și mingea a ajuns la Chipciu, care a trimis peste poartă din 5 metri.

Golul avea să vină pe o greșeală monumentală a goalkeeper-ului celor de la CS Mioveni, Mamadou Thiam trimițând cu capul și Croitoru a scăpat mingea în poartă în minutul 72. Spre final au rămas doar modificări în ambele tabere, CS Mioveni având o ultimă oportunitate de a marca, dar situația de pe tabelă nu s-a schimbat după ce Martic a salvat de pe linia porții și am câștigat cu 1-0.

Succesul ne duce la 26 de puncte în clasamentul play-out-ului, acolo unde ocupăm poziția a 5-a.

Următorul meci marchează revenirea pe Cluj Arena, unde o să ne duelăm joi seară, 27 aprilie, cu UTA Arad în semifinalele Cupei României. Partida o să înceapă la ora 19:00.

FC Universitatea Cluj - CS Mioveni 1-0 (0-0)

Echipa de start: Gorcea - Oancea, Martic, Ilie, Goranov - Filip (Remacle, din min. 46), Bic - Zé Gomes (Tescan, din min. 60), Nistor (Simion, din min. 79), Chipciu - Thiam (Bălan, din min. 80).

Rezerve neutilizate: Iliev - Trif, Horșia, Hofman, Stoica.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău