Ultimul test înainte de duelul cu UTA din Cupa României

3 feb. 2021 15:38:56

FC Universitatea Cluj a avut parte miercuri de ultima repetiție înainte de partida din optimile Cupei României cu UTA Arad. În testul cu SCM Zalău, disputat pe sinteticul din Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu”, scorul final a fost 1-2 pentru oaspeți.

După câteva acțiuni ofensive la poarta zălăuanilor, ”U” a deschis scorul în minutul opt. Sergio Ribeiro a executat o lovitură de colț din dreapta, Dican a deviat mingea în careu, iar Telcean a șutat din întoarcere, fără șansă pentru portarul advers. După un sfert de oră de joc, Pîrvulescu a putut majora diferența tot la un corner, însă șutul acestuia a trecut peste transversală.

Oaspeții au reintrat în joc la jumătatea reprizei. Florin Istrate a executat o lovitură liberă, iar mingea a fost deviată de zid, nefericit, în poarta lui Muțiu.

Ribeiro a trimis în bară în minutul 30, iar peste câteva secvențe, Acka a finalizat periculos cu un șut de la aproximativ 20 de metri. Telcean a suferit o accidentare în minutul 32, după un duel cu un adversar. În locul său a intrat Răuță.

SCM Zalău a preluat conducerea la cinci minute de la reluarea jocului. Muțiu a fost surprins ieșit din poartă și a fost învins cu un lob.

Idan Golan a ratat șansa egalării, însă lovitura de cap a acestuia a fost parată de goalkeeperul oaspeților. Filip a lovit bara cu un șut din întoarcere, iar Pop a fost aproape de gol pe final.

Echipa de start a Universității: Muțiu – Telcean, Dican, Luchin – Pîrvulescu, Acka, Negrean, Taub – Ribeiro, Ogbu, Meșter

Au mai intrat: Răuță (min. 34), Golan (min. 45), Rus (min. 55), Filip (min. 62), Chacana (min. 62), Ștefănescu (min. 68), Pop (min. 68), Gorcea (min. 70), Damian (min. 79/ atacant aflat în probe).