Un an fără Nicolae Szoboszlay

Un an fără Nicolae Szoboszlay

2 ian. 2020 14:00:00
I se spunea, în tinereţe, “Portarul zburător”. Peste timp, însă, avea să devină “Ultimul cavaler al fotbalului romantic”. Nicolae Szoboszlay a fost cel din urmă supravieţuitor al bejeniei Universităţii Cluj de la Sibiu, antrenorul echipei noastre în perioada 1961-1963 respectiv 1965-1967, coordonatorul Centrului de Copii şi Juniori (1976-1986), dar şi omul care i-a dat fotbalului românesc pe Remus Câmpeanu, Petru Emil, Septimiu Câmpeanu, Ioan Ovidiu Sabău sau Zoltan Iaşko. Astăzi se împlineşte un an de la trecerea sa la cele veşnice. Dormi în pace, Maestre! |full_html|I se spunea, în tinereţe, “Portarul zburător”. Peste timp, însă, avea să devină “Ultimul cavaler al fotbalului romantic”. Nicolae Szoboszlay a fost cel din urmă supravieţuitor al bejeniei Universităţii Cluj de la Sibiu, antrenorul echipei noastre în perioada 1961-1963 respectiv 1965-1967, coordonatorul Centrului de Copii şi Juniori (1976-1986), dar şi omul care i-a dat fotbalului românesc pe Remus Câmpeanu, Petru Emil, Septimiu Câmpeanu, Ioan Ovidiu Sabău sau Zoltan Iaşko. Astăzi se împlineşte un an de la trecerea sa la cele veşnice. Dormi în pace, Maestre!
Postat în Stiri De:
Blugento Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii