Un nou pas spre Liga 2. FC Avrig - “U” Cluj 0-1

22 apr. 2018 15:00:00
Dorin Goga a adus, sâmbătă, la Avrig, victoria care ne distanțează la 9 puncte în fruntea clasamentului, cu șapte etape înainte de finalul sezonului. Marți, la ora 19:00, pe Cluj Arena vine CS Iernut. Atacantul Universității Cluj a avut, de altfel, cele mai clare ocazii ale unei prime reprize care a debutat sub semnul echilibrului și s-a încheiat fără goluri. Mai întâi, Hordouan a pătruns în viteză în careu, a întors pentru Goga, dar șutul acestuia a fost respins în corner de Samoilă (22). Au urmat, totuși, minute bune în care, deși au combinat constant în suprafața adversă, împinși de la spate de cei peste 100 de fani sosiți de la Cluj, “studenții” nu au reușit să desfacă defensiva gazdelor. Pe finalul actului, Goga a izbit bara dintr-o lovitură liberă, în timp ce Avrigul a replicat prin execuția în forță, dar necadrată, a lui Cîrstean.  Startul părții secunde a arătat diferit. O centrare din banda dreaptă l-a găsit nemarcat în careu pe Goga, care a preluat lejer balonul și a deschis scorul (57), tot el fiind autorul unui șut periculos, două minute mai târziu. Tensiunea și-a spus și ea cuvântul, însă. După un fault dictat ușor împotriva echipei noastre, Florescu a intervenit și a văzut direct cartonașul roșu, din cauza protestelor (61). Chiar dacă a rămas în zece oameni pentru mai bine de o jumătate de oră, Universitatea a fost aproape să dea lovitura prin Hațiegan, dar balonul trimis de el a trecut peste transversală (77). Emoțiile la poarta lui Albuț au venit abia la ultima fază a jocului, dar s-au risipit repede. Takacs a comis un henț în marginea careului, poziție ușor centrală, însă Bărculeț a tras peste și s-a terminat 1-0 pentru “U”.  “Șepcile roșii” au ajuns, astfel, la 53 de puncte, cu 9 peste ocupanta poziției secunde, Performanța Ighiu.  Antrenorul Adrian Falub a aliniat următorul “11”: Albuț - Takacs, Onicaș, Abrudan, Chiș - Micaș, Giurgiu, Florescu – Hordouan, Goga (90, Ene), Hațiegan (81, Potcoavă)