Victoria finalului de sezon. “U” Cluj – Industria Galda de Jos 4-1

27 mai 2018 15:00:00
“Studenții” și-au luat “adio” de la Liga a III-a, sâmbătă, cu o victorie clară în fața Galdei de Jos și au încheiat campionatul pe prima poziție, cu 74 de puncte.  Startul partidei de pe Cluj Arena le-a dat bătăi de cap “alb-negrilor”, după ce Mureșan a receptat un balon care a prins nepregătită defensiva Universității, a sprintat spre poarta lui Albuț și a deschis scorul. Era abia minutul 5. Puțin mai târziu, oaspeții au trecut pe lângă majorarea avantajului, prin Goronea, însă bara l-a salvat de această dată pe goalkeeper-ul “Șepcilor roșii” (13). Ocaziile s-au mutat, apoi, în careul advers, unde Cordoș l-a întins în două rânduri pe Angeru (16,18), Galda replicând prin același Mureșan, care a scăpat din nou singur, dar Albuț a fost atent și a reținut (25). Presiunea echipei din județul Alba s-a oprit acolo, iar “U” a trecut la conducerea jocului. Cordoș s-a răzbunat pentru ratările precedente și a restabilit egalitatea, cu o lovitură de cap (35), în timp ce Ursu a întors rezultatul două minute mai târziu și a stabilit scorul primei reprize.  “Studenții” au dat tonul și după pauză. Astfel, Ene a înscris simplu, din careul mic (59), iar Florescu a încercat execuția zilei, din “foarfecă”, însă balonul a trecut peste transversală (62). Ai noștri au optat să construiască inteligent, cursiv, calm, până spre pe finalul întâlnirii, când Hordouan a făcut 4-1 și a adus ultimul succes al echipei sale din Liga a III-a (88). Fluierul final a consemnat un moment special, căpitanul Gabriel Giurgiu primind o diplomă din partea conducerii FC Universitatea Cluj, în frunte cu președintele Radu Constantea, vicepreședintele Cosmin Irimieș și managerul sportiv Ioan Ovidiu Sabău, pentru cele 200 de partide în tricoul alb-negru, totul în aplauzele coechipierilor săi și ale fanilor.  Primul nostru “11” a arătat în felul următor:  Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Micaș – Giurgiu, Florescu – Hordouan (89, Telcean), Ursu (60, Greu), Hațiegan (76, Salcău) – Ene (70, Lemnaru) FC Universitatea Cluj a încheiat sezonul la o distanță de 18 puncte față de locul 2, ocupat de ACS Fotbal Comuna Recea, cu 24 de victorii, două remize și tot atâtea înfrângeri. Nu în ultimul rând, elevii lui Adrian Falub au avut cel mai bun golaveraj al seriei a 5-a, cu 88 de goluri înscrise și doar 16 primite.