Victorie cu 10.200 de suporteri pe stadion. ”U” – CSA Steaua: 1-0

Victorie cu 10.200 de suporteri pe stadion. ”U” – CSA Steaua: 1-0

8 apr. 2022 00:21:50

„Studenții” iau cele trei puncte în meciul de acasă cu CSA Steaua București. Florian Haită a marcat golul care a adus victoria formației noastre. După cea de-a 3-a etapă din play-off avem 47 de puncte în clasament, 1 punct în spatele formației FC Hermannstadt și 4 puncte în spatele liderului Petrolul Ploiești.

În minutul 8, Ely Fernandes are prima acțiune pe poarta adversă, reluănd cu capul, dar Bălăbău reține balonul. După alte două minute mingea ajunge în careul „roș-albaștrilor” din centrare, Beța respinge cu capul pe spate din fața porții, Hofman urmărește în dreapta și recentrează cu capul înapoi, Buhăescu respinge cu capul în față, iar Florian Haită reia din prima din 18 metri central, mingea e deviată de Beța și îl prinde pe Bălbărău pe picior greșit. Balonul intră în plasă în dreapta și ”U”  preia conducerea.

În minutul 34, Hofman rămâne cu mingea în dreapta careului, pătrunde în interior după ce trece de un adversar, încearcă o pasă către Vali Alexandru, dar oaspeții reușesc să respingă balonul. Laa acțiunea următoare, Romario Pires șutează de la 22 de metri, dar mingea trece peste poartă.

Pe o fază de contraatac, Hofman primește în stânga, îl fentează pe Pacionel și șutează de la 20 de metri pe jos, pe lângă poartă, la colțul scurt. La pauză tabela indică în continuare 1-0 pentru băieții antrenați de Erik Lincar.

Primele minute ale reprizei secunde au adus un joc de uzură. În minutul 60, Lincar îl trimite în teren pe Boiciuc în locul lui Vali Alexandru. În minutul, 69 mingea este centrată în careul nostru, Buhăescu reia cu capul, dar Gorcea interceptează fără probleme.

Cu 20 de minute înainte de final, Erik Lincar face o dublă schimbare în formația noastră și îi trimite în teren pe Ioan Filip și pe Dragoș Tescan și îi scoate din teren pe Cristian Balgiu și pe Ely Fernandes. În minutul 83 se fac ultimele schimbări în echipa noastră. Intră Paul Pîrvulescu și Sergio Ribeiro și părăsesc terenul Mihai Dobrescu și Florian Haită.

Partida este prelungită cu 3 minute. Cei 10.200 de fani care au fost alături de băieți în această seară cântă cu toată puterea în utlimele minute de joc.

Fluierul final declanșează bucuria pe Cluj Arena și aduce cele 3 puncte Universității Cluj. Formația noastră se află în continuare pe locul 3 în clasament, însă ajunge la un punct în spatele sibienilor și la 4 de liderul Petrolul Ploiești. Următoarea etapă a play-off-ului se joacă la Mediaș, unde ne întâlnim cu FC Hermannstadt.

Echipa de start: Gorcea – Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, Dobrescu ( Pîrvulescu din min. 83) – Balgiu (Filip din min. 71), Romario Pires (cpt.) – Haită (din min. Ribeiro), Ely Fernandes (Tescan din min. 71), Hofman – Val. Alexandru (Boiciuc din min. 60)

Rezerve neutilizate: Păun, Ciobanu, Remacle, Vomir

Antrenor: Erik Lincar

Erik Lincar a tras concluziile la final de meci: „Am suferit mult și mă așteptam ca cei de la Steaua să sufere din punct de vedere fizic, dar, din păcate, în a doua repriză am văzut la mulți jucători de-ai mei că chiar sufereau pe teren și asta le-a permis lor să-și creeze situații de a marca. Recunosc superioritatea Stelei, dar, până la urmă, ce a fost important în a doua repriză a fost că nu am mai primit gol din fază fixă, ne-am apărat foarte bine, deși cred că au avut multe situații de acest fel.

Îmi felicit jucătorii pentru dăruire, determinare, dar, vedeți, în acest play-off meciurile se câștigă foarte greu, sunt multe rezultate de egalitate, iar totul ține de mici detalii. Echipele sunt foarte apropiate valoric, iar, tot timpul, cele trei puncte te duc în zona în care poți să speri la mai mult

Ne bucurăm pentru publicul numeros care a fost la meci. Este pentru prima oară în acest sezon. Mi-aș fi dorit de mai mult timp să avem atâția suporteri la stadion. Ce e important, și aici mă repet, ar fi să creadă mai mult în noi, pentru că, tot timpul, aici la Cluj, au fost momente când lucrurile au luat-o într-o zonă negativă și am spus tot timpul: Haideți să fim echilibrați, haideți să încercăm să fim mai pozitivi și să credem în acești minunați jucători”, a declarat antrenorul echipei noastre.

Florian Haită a revenit ca titular și a marcat golul care aduce prima victorie în play-off: „A fost un meci foarte greu, foarte frumos, foarte strâns. Au fost două echipe foarte bune pe teren. Ne bucurăm că am câștigat, asta e cel mai important. Mă bucur foarte mult pentru victoria echipei, dar și pentru gol. Sunt fericit că am reușit să câștigăm.

În play-off e care pe care, toate echipele sunt de valori apropiate și mergem la următorul meci la victorie, să trecem pe locul 2.

Întrebat despre suporteri, decarul nostru a spus: „A fost ceva fenomenal, m-am simțit fotbalist. Sper să vină în continuare în număr mare, să ne susțină și împreună să ducem echipa unde îi este locul”

Postat în Fotbal Liga 2 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii