Victorie fără emoţii sub comanda lui Mircea Cojocaru. “U” – ACS Poli 4-0

Victorie fără emoţii sub comanda lui Mircea Cojocaru. “U” – ACS Poli 4-0

25 oct. 2018 15:00:00
“Dubla” lui Gavra, euro-golul lui Dumitrescu şi reuşita lui Goga o menţin invincibilă pe teren propriu pe Universitatea Cluj, la revenirea lui Mircea Cojocaru pe banca tehnică a echipei noastre. Timişorenii au avut prima ocazie a partidei, la şutul lui Golda, respins în lateral de Dur-Bozoancă (7), însă “studenţii” au pus repede stăpânire pe joc, Gavra, Goga şi Haţiegan ratând, pe rând, câteva bune oportunităţi. Primul dintre ei s-a revanşat imediat şi a deschis scorul cu o execuţie simplă, pe sub Contra, din apropierea careului mic, după “assist-ul” lui “Haţe” (24). Acesta a fost, de altfel, rezultatul primei reprize de pe Cluj Arena. “U” a prins aripi în partea secundă, iar avantajul şi l-a dublat la puţin timp după revenirea de la cabine. Ieşit mult dintre buturi, portarul Politehnicii a degajat balonul direct în bocancul lui Dumitrescu, care a izbutit golul serii, cu un lob de la peste 30 de metri (48). Prima reuşită a mijlocaşului nostru în tricoul “alb-negru” a fost urmată de devierea lui Goga pentru Gavra, finalizată perfect de acesta din urmă, în minutul 69 şi tabela s-a modificat pentru a treia oară. Pe final, Goga şi-a trecut, la rândul său, numele în dreptul marcatorilor, iar “Şepcile roşii” strâng 27 de puncte şi urcă, pentru moment, pe locul 4, la numai trei puncte de liderul Sportul Snagov. La mijlocul săptămânii viitoare, echipa noastră va da cel mai important examen din 2018 în faţa propriilor fani, urmând să o înfrunte pe Astra Giurgiu (locul 3 în Liga 1), în “optimile” Cupei României. Partida e miercuri, 31 octombrie, la ora 19:00.  Primul “11” aliniat de antrenorul Mircea Cojocaru a arătat în felul următor:  Dur-Bozoancă – A. Coman, Abrudan, Cordoş, Sepsi (73, Berci) – Dumitrescu, Florescu – Haţiegan (57, Ene), Goga, Greu – Gavra (78, M.Coman) DECLARAŢII Mircea Cojocaru, antrenor FC Universitatea Cluj: “S-a văzut că băieţii au avut o atitudine corespunzătoare, detaliu pe care am şi mizat. Meciul nu a fost simplu, chiar dacă am întâlnit o echipă destul de tânără, cu potenţial. Am fost foarte liniştiţi în această perioadă, în ciuda ultimelor schimbări de la club. Îi cunosc pe băieţi şi am colaborat foarte bine cu vechiul staff tehnic al Universităţii. E meritul lor, eu nu puteam să schimb mare lucru în două-trei zile, dar am avut şi mult ghinion în acest campionat. Eu voi asigura interimatul, iar conducerea clubului urmează să hotărască dacă şi când va veni următorul staff. În vară am fost optimişti în privinţa promovării, ne-am pregătit foarte bine, în condiţii foarte bune şi cred că dacă am fi completat lotul în anumite compartimente acum am fi avut mai multe puncte în clasament. Noi am jucat fotbal în tot acest timp, dar am fost mult prea ofensivi. Am confundat liga a II-a cu liga a III-a, unde am defilat. Ne-a luat valul puţin, iar până când ne-am trezit fiecare echipă avea şaşe-şapte contraatacuri, primeam gol şi ne era dificil să revenim în joc”   Cristian Gavra, atacant:  “E o victorie importantă pentru noi, deoarece veneam după egalul cu Ripensia Timişoara, care ne-a egalat în ultimul minut, iar moralul nostru a fost foarte scăzut. Mai avem nevoie de puncte, de victorii, ca să ajungem pe primul loc până în iarnă. Orice succes te duce mai aproape de obiectiv. Domnul Mircea Cojocaru a pregătit foarte bine acest meci, drept dovadă am câştigat fără emoţii”  
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii