Victorie în faţa locului 6 din Ungaria! „U” – FC Mezőkövesd-Zsóry 2-1

17 iul. 2019 15:00:00
Universitatea a început cu dreptul stagiul de pregătire din Slovenia. Fotbaliştii antrenaţi de Cristi Dulca au învins cu scorul de 2-1 (0-1) formaţia maghiară FC Mezőkövesd-Zsóry, ocupanta locului 6 în ediţia trecută de campionat. Golurile echipei noastre au fost înscrise de Inacio (69) şi Goga (80).   „Studenţii” au început partida cu un gol marcat chiar în minutul 7, prin Firmino, care a finalizat o acţiune prelucrată de Rafa şi Goga, însă arbitrul a anulat reuşita. În ciuda faptului că au avut posesia, băieţii noştri s-au văzut conduşi zece minute mai târziu, atunci când maghiarii au marcat din apropierea porţii. Jocul a continuat sub semnul echilibrului, cu formaţia noastră având posesia şi cu ungurii ieşind pe contra-atac. Rafa şi Firmino au destabilizat în câteva rânduri apărarea adversă, însă fără a reuşi să-şi creeze ocazii clare.   După pauză, „studenţii” au preluat controlul total al partidei. În minutul 50, Firmino a fost faultat destul de clar în careu, însă arbitrul a făcut semn ca jocul să continue, iar 17 minute mai târziu, Burghele a reluat în braţele portarului advers o fază excelent lucrată de Takacs şi Pîrvulescu. Inevitabilul s-a produs două minute mai târziu, atunci când Inacio a înscris cu capul, după o centrare bună a lui Taub. Universitatea a continuat să preseze, iar insistenţele au dat roade: Goga (80) i-a „furat” mingea portarului advers şi a înscris pentru 2-1, scor cu care s-a şi terminat partida, dar nu înainte ca Firmino să fie eliminat în urma unui schimb de replici cu un adversar.   „U” a început cu dreptul meciurile de pregătire din Slovenia cu o victorie obţinută împotriva unei echipe care se află la final de cantonament şi, foarte important, fără ca vreunul dintre jucători să acuze probleme medicale. Pentru clujeni urmează încă trei zile de antrenamente, iar duminică vor juca un nou amical, contra FK Vardar, din prima ligă a Macedoniei de Nord. Pe 24 iulie, cu o zi înainte de revenirea acasă, se va disputa şi ultimul meci-test, contra prim-divizionarei saudite, Al Fasaily.   „U” vs. Mezőkövesd-Zsóry: Dur-Bozoancă - Telcean, Inacio, Kay, Berci - Ceitil, Florescu - Rafa, Goga, Pop - Firmino. Au mai intrat Jose Costa - Takacs, Taub, Pedro, Burghele, Vomir, Dican.