Victorie istorică la Ploiești

Victorie istorică la Ploiești

18 apr. 2023 17:29:45

FC Universitatea Cluj a câștigat pentru prima dată în istorie pe terenul Petrolului, în etapa a 4-a din play-out-ul Superligii terminându-se cu 2-0 pentru echipa noastră. Chipciu și Nistor au marcat golurile întâlnirii de pe stadionul „Ilie Oană”.

„Studenții” au început bine jocul pe un teren greu la Ploiești și AlexChipciu deschidea scorul în minutul 10, printr-un șut deviat de apărarea gazdelor. Nu a durat mult până a venit și a doua reușită, Dan Nistor majorând diferența în minutul 16.

Petrolul a avut apoi o primă oportunitate la jumătate de oră de la startul partidei prin Grozav, apoi Thiam și Tescan au dat câteva emoții gazdelor și într-un final Gorcea avea o paradă cu puțin timp înaintea pauzei, la vestiare intrându-se cu 2-0 pentru ”U”.

În partea secundă am cedat posesia adversarilor și am putut să ne organizăm bine în teren, o ocazie mai mare fiind pentru Petrolul la cinci minute de la reluare. Apoi, după o serie de avertismente și schimbări, Chipciu l-a pus la încercare în minutul 71 pe Vâlceanu, portarul Petrolului fiind pe fază. O ultimă oportunitate serioasă a venit până la final, din partea gazdelor, dar situația de pe tabelă nu s-a schimbat și am obținut prima victorie din istorie la Ploiești, în fața Petrolului.

Urmează o săptămână foarte importantă pentru clubul nostru, cu meciuri pe teren propriu atât în Superligă, cât și în Cupa României, primul duel fiind pe 24 aprilie, când primim vizita lui CS Mioveni.

Petrolul Ploiești - FC Universitatea Cluj 0-2 (0-2)

Echipa de start: Gorcea - Oancea, Martic, Ilie, Chipciu - Filip, Bic, Goranov (Remacle, din min. 84) - Nistor - Thiam (Zé Gomes, din min. 68), Tescan (Simion, din min. 62).

Rezerve neutilizate: Iliev - Trif, Horșia, Stoica, Hofman, Bălan.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii