Victorie în „Crâng”. Albert Voinea înscrie golul de trei puncte

Victorie în „Crâng”. Albert Voinea înscrie golul de trei puncte

8 aug. 2021 16:48:56

Etapa a doua din noul sezon a ligii secunde a venit cu o deplasare în „Crâng” pentru „studenți”, loc în care echipa noastră nu a reușit să câștige în ultimele două sezoane. Băieții lui Erik Lincar au rupt astăzi acest șir și s-au impus cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Albert Voinea.

Partida de astăzi a început în același ton cu cea din prima etapă, „șepcile roșii” fiind în atac încă din primul minut. Cu o galerie foarte vocală în spate, ”U” a bifat prima șansă încă din minutul 2. Albert Voinea a accelerat în partea dreaptă a ternelui, însă șutul vârfului nostru a fost respins în corner de Stoian. Golul a venit în minutul 9. Blejdea a interceptat o minge la mijlocul terenului, iar după o cursă în partea stângă, extrema noastră a trimis în centrul careului, Albert Voinea reluând în plasă din fața porții. „Studenții” s-au apropiat periculos de gol și peste cinci minute. După o succesiune rapidă de pase pe traseul Blejdea – Mitrea – Ribeiro, șeptarul Universității a pătruns aproape de poartă prin stânga, însă șutul acestuia a trecut peste poartă.

Gazdele au echilibrat jocul pe finalul reprizei, Micle reușind să rețină fără probleme în două rânduri, în minutele 34 și 38, la acțiunile finalizate de Ciobanu și Cârstocea.

Dican a bifat prima ocazie a reprizei secunde. Tânărul mijlocaș central al Universității a șutat periculos în forță de la 20 de metri, însă Stoian s-a opus și a respins mingea.

Oaspeții au căutat egalarea, Ciobanu și Neacșu având cele mai mari șanse la poarta lui Micle.

Introdu-și de Erik Lincar pe parcursul reprizei secunde, Haită și Pîrvulescu au intrat bine în joc, ambii fiind aproape de a înscrie în minutele 77 și 78.

Tabela a rămas neschimbată până la final, ”U”  obținând cele trei puncte care o păstrează pe primul loc.

Echipa de start: Micle – Gîț, Gugu, Ispas, Mitrea – Dican, Balgiu – Hofman, Ribeiro, Blejdea – Voinea.

Au mai intrat: Țurcan, Haită, Pîrvulescu, Moraru și Tescan

Rezerve neutilizate: Gorcea, Vomir, Taub, Novac.

Erik Lincar la finalul partidei: „În ceea ce privește jocul de astăzi, sunt mulțumit de prima repriză, în care ne-am creat trei-patru situații de gol foarte mari. Păcat că nu le-am concretizat. Și cum este normal în fotbal, în a doua repriză le-am lăsat șansa, de fapt, și gazdelor să vină peste noi, poate nu cu acțiune foarte clare, dar multe faulturi, lovituri libere din lateral. Este bine că nu am luat gol din faze fixă, că au fost foarte multe. Până la urmă am suferit, ne-am sacrificat. Le mulțumim suporterilor care au venit la acest joc și îi așteptăm în număr cât mia mare la jocul de joi seară de pe Cluj Arena”, a declarat antrenorul nostru la finalul partidei pentru digisport.ro

Pentru echipa noastră urmează un joc pe teren propriu. FC Universitatea Cluj va primi vizita celor de la Unirea Constanța, joi, de la ora 21:30.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii