Victorie în penultimul amical al iernii. ”U” – Minaur Baia Mare: 4-2

16 feb. 2022 16:53:29

FC Universitatea Cluj a bifat un succes în primul amical de la revenirea din Antalya. Elevii lui Erik Lincar s-au impus cu 4-2 împotriva celor de la Minaur Baia Mare (locul 2 în seria a 10-a din Liga a III-a), golurile echipei noastre fiind reușite de Dragoș Tescan (dublă), Alexandru Boiciuc și Albert Hofman.

Erik Lincar a început meciul de astăzi cu următoarea formație: Gorcea – Ciobanu, Gugu, Ilie, Mitrea – Pires, Tescan, Balgiu – Hofman, Boiciuc, Fernandes.

Prima ocazie la poarta băimărenilor a venit chiar în al doilea minut de joc. Mitrea a bătut un corner din dreapta, Boiciuc a reluat de la prima bară pe jos, însă Hofman nu a reușit să retrimită în poartă din lateral, mingea lovind plasa laterală.

După o serie de acțiuni la poarta celor de la Minaur, formația maramureșeană a replicat în minutul 23 printr-un șut puternic de la 20 de metri, care a fost parat în corner de Gorcea. În urma loviturii de colț, Minaur a deschis scorul cu o lovitură de cap de la colțul lung.

În minutul 30, centralul a acordat o lovitură liberă pentru ”U” în urma unui henț în apropierea careului. Balgiu a executat în forță, balonul respins de zid ajungând la Pires, care a încercat un șut cu pământul, însă defensiva adversă s-a opus din nou, însă Tescan s-a poziționat bine, interceptând balonul și marcând pentru 1-1.

Îm minutul 43, Boiciuc a recuperat o minge în stânga și l-a pus pe contraatac pe Ely Fernandes, care l-a găsit în centrul careului pe Tescan, jucătorul nostru reușind dubla cu o finalizare curată.

După pauză, Erik Lincar a operat câteva schimbări în primul 11. Pe teren au intrat Păun și Ispas, ieșind Gorcea și Gugu.

Partea secundă a început cu „studenții” în ofensivă și cu o nouă ocazie bifată de Hofman, după o combinație rapidă pe traseul Mitrea – Fernandes – Tescan.

Golul al treilea a venit peste alte cinci minute. Ely Fernandes a recuperat o minge în preajma careului advers și i-a pasat rapid lui Boiciuc, care a preluat și a șutat la colțul scurt, fără șansă pentru goalkeeper-ul celor de la Minaur.

Hofman și Tescan au avut încă două ocazii notabile, al patrulea gol venind în minutul 62. Balgiu a centrat din stânga, Ely Fernandes a retrimis în centru de pe colțul lung, iar Albert Hofman s-a înălțat și a trimis în plasă.

Ispas, cu un șut puternic de la 25 de metri și Boiciuc cu o lovitură de cap au amenințat poarta „galben-albaștrilor”.

Minaur a redus din diferență pe final, cu un șut plasat de la 20 de metri.

Pentru ”U” au mai evoluat Alarcon, Neacșu, Vomir și Vali Alexandru.

La final, Alexandru Boiciuc a tras câteva concluzii: „A fost un meci de pregătire foarte bun, sunt satisfăcut de cum s-a prezentat echipa și mă bucur că am reușit să marchez. Eu zic că suntem pe drumul cel bun în acest cantonament.

Pornim numai cu gânduri pozitive, cu devotament și sacrificiu pe care îl vom arăta pe teren și cu siguranță vom da totul ca să ne îndeplinim obiectivul. Toate gândurile noastre sunt pentru o promovare directă, acesta e scopul principal, să promovăm direct, să nu avem emoții și să oferim liniște nouă și suporterilor.

Singurul scenariu pe care ni-l facem este să câștigăm fiecare meci, în fiecare săptămână. Le suntem recunoscători că vin și ne susțin, chiar și la antrenamente și o să le oferim tot ce au nevoie ca să fie fericiți”, a declarat vârful Universității.

Romario Pires a purtat banderola de căpitan în a doua parte a meciului: „E un meci de pregătire foarte important pentru noi, pentru a ne cunoaște cât mai bine și pentru a forma relații de joc și să ne știm coechipierii. Cel mai mult contează să fim pregătiți pentru meciul de pe 28.

Am fost foarte bine primit și de jucători și de staff. Mister mi-a dat această responsabilitate și am acceptat. Sper să pot ajuta echipa să promoveze.

Încercăm să ne adaptăm ușor, ușor cu orașul, cu echipa, dar e tot mai bine.”