Victorie în ultima partidă din play-out. Votează #OmulMeciului

13 mai 2024 14:42:53

„Studenții” au încheiat play-out-ul cu o victorie pe terenul celor de la FC Voluntari și vor lupta pentru un loc în preliminariile UEFA Conference League. Dan Nistor a marcat unicul gol al partidei cu ilfovenii, decarul nostru transformând o lovitură de la 11 metri în minutul 18.

Partida de pe Stadionul „Anghel Iordănescu” a început cu un joc controlat de băieții antrenați de Ioan Ovidiu Sabău. În minutul 18, Chipciu a trimis o minge peste apărarea adversă pentru Vali Gheorghe, care a fost faultat în careu de Fernandez. Centralul a dictat penalty, iar Nistor a marcat, șutând în stânga goalkeeper-ului spaniol.

După o oră de joc, Matricardi a reluat din 2-3 metri, cu latul o minge deviată cu capul la un corner, de Nemec, dar Gertmonas a avut o paradă excelentă.

„Studenții” au replicat în minutul 77. Roguljic a fost servit de Nistor, iar croatul a șutat de la marginea careului spre colțul lung, dar portarul gazdelor a respins. A urmat o ocazie la poarta echipei noastre bifată de Nemec un minut mai târziu, iar la următoarea fază Vali Gheorghe reușea să marcheze, însă reușita jucătorului nostru a fost anulată pentru offside.

Echipa de start: Gertmonas, Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu, Silaghi (Chinteș din min. 85), Simion, Bic (Doukoure din min. 85), Nistor (Anselmo din min. 88), Roguljic (Mitrea din min. 85), Gheorghe (Roger din min. 85).

Rezerve neutilizate: Gorcea, Techereș, Pănoiu, Ilie.