Viitorul Pandurii, în calea Universității spre semifinale. Costel Enache: „Visăm la o finală de Cupa României”

Viitorul Pandurii, în calea Universității spre semifinale. Costel Enache: „Visăm la o finală de Cupa României”

2 mar. 2021 22:57:05

FC Universitatea Cluj se va duela cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu pentru a doua oară în 13 zile. De această dată miza este un loc în semifinalele Cupei României, fază în care „studenții” s-au calificat pentru ultima dată în urmă cu șase ani. Partida din sferturi se va disputa mâine, de la ora 17:30, pe Cluj Arena.

Ajunși la al șaselea succes consecutiv în meciurile oficiale, băieții lui Costel Enache au dat dovadă de tărie de caracter, de dorință, implicare și spirit de sacrificiu în cele trei meciuri disputate în 2021 cu UTA Arad, Viitorul Pandurii Târgu Jiu și CSM Slatina, toate câștigate cu 2-1. Cu Sergio Ribeiro ce a ieșit la rampă de fiecare dată și cu Derick Ogbu care a marcat în ambele jocuri începute ca titular, ”U” a găsit tot timpul o armă pentru a-și răpune adversarul.

De partea cealaltă, Viitorul Pandurii Târgu Jiu a pierdut ambele partide de campionat jucate de la reluarea campionatului, împotriva echipei noastre și pe terenul celor de la Farul (0-1). În Cupa României, gorjenii au trecut de Gaz Metan Mediaș cu 1-0. Eșecurile din campionat i-au costat scump pe alb-albaștrii, care au căzut de pe poziția secundă până pe locul opt, fiind în acest moment în afara locurilor de play-off.

Parcursul echipei noastre în Cupă a început pe Cluj Arena, „studenții” reușind să treacă cu 2-0 de Unirea Dej. În faza precedentă, adversarul „studenților” a fost Viitorul Șelimbăr, însă clubul din Sibiu nu a putut prezenta numărul necesar de jucători la ora partidei, din cauza situației epidemiologice. În șaisprezecimi, ”U” s-a impus cu 8-2 pe terenul formației vasluiene din Liga ai III-a, Hușana Huși. În optimi, ”U” a trecut de UTA Arad.

Viitorul Pandurii și-a început parcursul în Cupa României în turul al patrulea, unde au trecut cu 2-1 de Viitorul Dăești. În șaisprezecimi, elevii lui Flavius Stoican au câștigat cu 1-0 împotriva formației FC Argeș, iar în optimi aceștia s-au impus cu 1-0 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș pe „Municipalul” din Târgu Jiu.

Costel Enache își dorește ca ”U” să aibă un parcurs cât mai lung în Cupa României și are încredere în jucătorii săi: „Cred că suntem pregătiți. Luăm în calcul orice scenariu. Încercăm să pregătim orice scenariu. Ar fi ideal să terminăm lucrurile rapid, în favoarea noastră, după 90 de minute, dar ne așteaptă un joc greu, cu un adversar puternic. Un adversar cu un sezon foarte bun, un adversar cu un joc consistent. Cu o forță ofensivă, chiar dacă în ultimele jocuri oficiale, a pierdut. În jocul cu noi am simțit forța ofensivă, iar la Constanța a ratat foarte mult.

Ar fi o performanță mare pentru jucători și ar fi ca o recompensă pentru ultima perioadă în care am muncit foarte mult și am stat mult împreună. Chiar i-am văzut foarte preocupați de ceea ce fac, dornici să facă lucruri frumoase și ar fi cea mai mare bucurie a mea să îi văd pe ei bucuroși, în urma reușitelor profesionale.

Ne dorim să facem performanță pe ambele planuri, și în campionat și în Cupa României. Sunt încrezător și chiar optimist. Poate am depășit un pic limita optimismului și cred că echipa asta poate face foarte multe. Dar trebuie să fim conștienți că mai avem mult de lucru. Dar eu cred în nebunia mea și în entuziasmul jucătorilor” a spus antrenorul echipei noastre la conferința de presă premergătoare partidei cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Poți urmări declarațiile antrenorului nostru pe U Cluj TV.

Jocul de miercuri va fi oficiat de o brigadă formată din centralul Andrei Antonie (București) și tușierii Florin Danșa (Satu Mare), respectiv Romică Bîrdeș (Pitești).

Ia-ți bilet virtual la meciul cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu  de aici https://bit.ly/3r5lKvM

Suma obținută din vânzarea biletelor va fi dublată de Banca Transilvania și va susține echipele de juniori Under17 și Under19 ale FC Universitatea Cluj angrenate în Liga Elitelor.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii