Începem anul cu o victorie

Începem anul cu o victorie

21 ian. 2024 10:08:43

„Studenții” au început seria meciurilor oficiale din 2024 cu o victorie, după ce au trecut cu 2-1 de FC Hermannstadt în runda a 22-a din Superliga. Sibienii au deschis scorul prin Murgia (min. 62), însă ”U” a revenit prin reușitele lui Chipciu (min. 65) și Popa (min. 78).

Echipa noastră a semnat prima ocazie a partidei, în minutul 3, dar Popa n-a putut să fie eficient. Starea gazonului, în urma temperaturilor scăzute din ultimele ore, i-a afectat mai mult pe oaspeți și astfel ”U” a avut inițiativa și în privința posesiei, iar șansele de gol au continuat să apară pe parcursul primei reprize.

Mai întâi Silaghi a șutat din colțul careului peste poarta lui Muțiu (’16), apoi Bic l-a pus la încercare pe goalkeeper-ul sibienilor cu un șut din câțiva metri (’33). Prima repriză s-a încheiat cu scor alb.

La revenire, Hermannstadt a avut o altă abordare și scorul s-a deschis în minutul 62, după o neatenție în defensiva noastră. 

Schimbările din repriza a doua au ajutat jocul lui ”U” la mijlocul terenului, iar apariția lui Nistor pe teren s-a dovedit decisivă, după ce acesta i-a oferit un assist lui Popa pentru 2-1 în minutul 80. Faza a fost revăzută în camera VAR, după ce inițial golul a ajuns să fie anulat pe motiv de offside, dar în cele din urmă decizia a fost întoarsă.

În ultimele minute nu s-a întâmplat nimic notabil, iar ”U” a putut să țină de rezultat și a început cu dreptul seria meciurilor oficiale din 2024, echipa noastră fiind în prezent pe loc de play-off.

Meciul a consemnat și două debuturi oficiale, Thalisson Kelven și Ștefan Pănoiu purtând pentru prima dată tricoul echipei noastre într-un meci oficial.

Următorul weekend ne duce pe terenul Politehnicii Iași, în etapa a 23-a, jocul fiind programat pentru data de 28 ianuarie, de la ora 17:00.

FC Universitatea Cluj - FC Hermannstadt 2-1 (0-0)

Echipa de start: Iliev, Thalisson, Pițian, Masoero, Chipciu, Simion (Nistor din min. 46), Fossati (Ilie din min. 71), Bic (Doukoure din min. 63), Gheorghe (Vătăjelu din min. 77), Silaghi (Pănoiu din min. 71), Popa.

Rezerve neutilizate: Chirilă, Chinteș, Techereș, Gorcea, Mitrea, Peteleu.

Votează #OmulMeciuluiByAROBS

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii