Încheiem cantonamentul cu o victorie. ”U” – SCM Zalău: 3-0

16 iul. 2021 17:00:36

FC Universitatea Cluj a bifat a patra victorie din șase meciuri amicale, „studenții” câștigând astăzi cu 3-0 împotriva celor de la SCM Zalău, într-un joc ce s-a disputat pe Cluj Arena.

Erik Lincar a trimis în teren următoarea formație: Gorcea – Kilyen (aflat în probe) Gugu Vomir Mitrea – Dican Balgiu – Moraru Riberio Pîrvulescu – V. Alexandru.

Începutul jocului i-a găsit în ofensivă pe băieții lui Erik Lincar. Prima ocazie a venit în minutul 7 al partidei. Jucătorul aflat în probe, Szabolocs Kilyen a centrat în careu, mingea a ajuns la Sergio Ribeiro care a retrimis către Valentin Alexandru, vârful nostru de atac finalizând din șase metri în brațele portarului.

Peste câteva minute, Sergio Ribeiro a trimis mingea în poartă, însă reușita a fost anulată pe motiv de offside la Valentin Alexandru. Cristian Balgiu și Victor Dican și-au încercat norocul cu câteva șuturi de la distanță, însă primul jucător ce și-a trecut numele pe tabela de marcaj a fost juniorul Vlad Moraru, cel care și-a sărbătorit majoratul în ziua meciului. În minutul 30, extrema Universității a profitat de o minge centrată deviată de apărarea adversă și a trimis mingea în plasa porții lui Miron.

După pauză, ”U” a avut în teren următorii jucători: Micle – Gîț Vomir Răuță Rus – Novac Dican – Ciobanu Meșter Blejdea – Voinea

În minutul 50, Cosmin Meșter a recuperat o minge în propria jumătate, iar Andrei Blejdea a finalizat cu un șut plasat din interiorul careului de 16 metri, pasator la acest gol fiind Albert Voinea.

După un scenariu asemănător și-a trecut numele pe lista marcatorilor și Albert Voinea. După o recuperare reușită de Dican și o pasă venită de la Meșter, vârful nostru de atac a rămas singur cu portarul advers, trimițând mingea cu pământul pe lângă acesta în plasă.

Până la finalul jocului, Albert Hofman (intrat pe parcurs), Victor Dican, Laurențiu Rus și Marius Ciobanu au avut câteva șanse notabile la poarta celor de la SCM Zalău.

Pentru ”U” a debutat în acest joc și Andrei Vînău, un junior în vârstă de 16 ani crescut de clubul nostru.