Încheiem perioada de pregătire cu o victorie la scor. ”U” – Metalurgistul Cugir: 5-1

19 feb. 2022 19:40:53

„Studenții” au avut parte de o ultimă repetiție înainte de primul meci oficial din 2022. Băieții lui Erik Lincar s-au impus cu 5-1 în amicalul cu Metalurgistul Cugir, disputat în fața celor aproximativ 100 de suporteri prezenți în tribuna Terenului 4 din Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu”. Golurile Universității au fost marcate de Boiciuc, Tescan, Haită (penalty), Vali Alexandru și Vomir.

Erik Lincar a început partida de astăzi cu următoarea formație: Gorcea – Romeo, Ispas, Ilie, Mitrea – Pires, Balgiu, Tescan – Hofman, Boiciuc, Fernandes.

Boiciuc a deschis scorul pentru ”U” în minutul 11. După o serie de pase ale „studenților”, Hofman i-a așezat mingea vârfului basarabean în centrul careului, acesta finalizând cu un șut la nivelul ierbii.

Jucătorii Cugirului au replicat în minitul 21. La o lovitură de colț, un adversar s-a înălțat în careul lui Gorcea și a trimis cu capul pe lângă poartă.

Boiciuc putea mări diferența la mijlocul reprizei. Vârful nostru s-a demarcat bine la o acțiune creată de Mitrea și Ely Fernandes, însă șutul acestuia a trecut pe lângă poartă.

”U” a dublat avantajul în minutul 40. Ely Fernandes a pătruns în centru și a pasat în dreapta, Boiciuc a lăsat mingea, iar șutul lui Tescan a fost deviat în propria poartă de un fundaș advers.

Metalurgistul Cugir a redus din diferență înainte de pauză cu o lovitură de cap la un corner.

După pauză, Erik Lincar a operat o serie de schimbări, pe teren intrând Pîrvulescu, Gugu, Haită. Filip și Vali Alexandru.

În minutul 55, Haită a mărit diferența din penalty, după ce Vali Alexandru a fost faultat în careu.

Ely Fernandes a consemnat o ocazie notabilă în minutul 61, șutul acestuia de la 20 de metri fiind prins de portarul advers.

În minutul 69, Filip a profitat de respingerea lui Gugu și l-a găsit demarcat pe Vali Alexandru, care a înscris după ce a rămas singur cu portarul advers.

Vomir a închis tabela pe final, marcând cu un șut puternic la un corner.

Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat: Păun, Ciobanu, Vomir și Alarcon.